“מכאן ייצא הסטף ורטהיימר הבא של ישראל”

“אני מוכן לשלם 15 אלף ₪, 20 אלף ₪ אבל לא מצליח לגייס עובדים” כך התבטא לא מזמן אחד ממנהלי מפעלי התעשייה בדרום הארץ שעוסק בתחום הלואו-טק. “הכול מתחיל ונגמר עם חיסול החינוך הטכנולוגי, כל עוד לא נשריש את העובדה שלהיות רתך או חרט זו עבודה בעלת ערך לא פחותה ואפילו גבוה יותר מלהיות עורך דין או היי-טקיסט, המצב ימשיך להידרדר” טוען צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים.

ישראל, אומת הסטארט אפים (The start-up nation), ידועה בחדשנות ובענף היי-טק המתקדם שלה. אך חשוב לזכור, שתעשיית ההי-טק מכסה כ-10-15% מהשוק הישראלי. יתרה מכך, בעשרות שנים האחרונות גדלו מספר התלמידים במקצועות הניהול והפיננסיים ואילו מוסדות החינוך הטכנולוגי נזנחו. עניין זה פוגע בצמיחה ובפריון של המשק הישראלי. כחלק מתפיסה כוללת של משרד הכלכלה, משרד החינוך והתאחדות התעשיינים ישנה מגמה “לחזור ליסודות”  ולהשקיע בפתיחת מוסדות שיכשירו עובדים במגזר היצרני.

כאן נכנסת לתמונה שוויץ, מדינה בעלת כלכלה מפותחת, תחרותית מאוד אך יחד עם זאת בעלת מגזר יצרני מפותח המושך את הכלכלה כלפי מעלה. שוויץ בדומה לישראל נסמכה בעבר על תעשיית הטקסטיל אך עברה לייצור תעשייתי של מכונות, ציוד חשמלי ומוצרי מותרות. השוויצרים הבינו שלא יוכלו להתמודד מול כוח העבודה הזול במזרח  מיתגו את התעשייה שלהם בתור תעשייה שנסמכת על איכות. מספיק להזכיר חלק מהשמות של החברות השוויצריות כמו רולקס (Rolex), אומגה (Omega) ואורליקון (Oerlikon) כדוגמאות לחברות בעלות תו איכות מאוד גבוה. כחלק ממערך ההכשרה השוויצרי, המפעלים המקומיים מתחייבים להכשיר בצורה מעשית את תלמידי החינוך הטכנולוגי ולהעסיק אותם בהמשך דרכם המקצועית.

Switzerland1
מפעל תעשייתי של החברה השוויצרית Buhler

כנס בנושא החינוך הטכנולוגי השוויצרי, חידושים ומגמות ייערך בחודש ספטמבר בעיר וינטרטהר (Winterthur) בצפון שווייץ. הכנס צפוי למשוך אליו בעלי עניין מכל רחבי אירופה ואף מעורר עניין בקרב גורמים בישראל.

כנס החינוך

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל