מי שמצביע – משפיע: הביעו עמדתכם לקראת תת-הוועדה הבאה לענייני סחר בין ישראל לאיחוד האירופי!

 

Hands raised up for a vote. Vector Image.האיחוד האירופי (להלן: הא”א) דוגל במדיניות סחר ליברלית ופתוחה ושם לעצמו למטרה לפתח קשרים מסחריים עם מדינות רבות ברחבי העולם (ראה אודות כך בפוסטים קודמים שלנו: כאן אודות הסכמי אזור סחר חופשי חדשים של האיחוד האירופי, או כאן לגבי מדיניות הסחר החדשה שפרסמה הנציבות האירופית). חלק מההסכמים הבינ”ל הללו, עליהם חותם האיחוד האירופי עם מדינות שלישיות, במטרה להציב מסגרת כוללת ליחסים הבילטראלים בין הצדדים, הם “הסכמי אסוציאציה” (Association Agreement).

היחסים בין האיחוד האירופי לישראל מבוססים על הסכם אסוציאציה בין הצדדים, שנחתם ב-1995 (והוא מחליף הסכם שת”פ מוקדם יותר מ-1975). הסכם האסוציאציה חובק נושאים מגוונים ביחסים, שבין ישראל לאיחוד: הצהרת ערכים משותפים, דיאלוג פוליטי, ליברליזציה במסחר, בשירותים, חיזוק השת”פ הכלכלי ועוד.

בנוסף, במסגרת היותה של ישראל “מדינה שכנה” לאיחוד האירופי (מתוך כ- 16 מדינות ENP : European Neighborhood Policy), היא גם חתמה עם האיחוד האירופי על הסכם הנקרא “תכנית פעולה” (Action Plan), בשנת 2004. התכנית מתווה את הרפורמות הפוליטיות והכלכליות המתוכננות של המדינה השכנה לכיוון התקרבות לא”א, יחד עם הצרכים והיכולות שלה וכמו כן את האינטרסים של הא”א. תכניות הפעולה השונות, עליהן חתם הא”א עם שותפיו, מתבססות על הסכמים קודמים עם האיחוד, כגון הסכמי אסוציאציה.

ניהול ומעקב אחר הסכם האסוציאציה ויישום המטרות, שהוצבו בתכנית הפעולה, בין האיחוד האירופי לישראל מתבצעים על ידי מועצת האסוציאציה בדרג שרים (EU-Israel Association Council) וועדת האסוציאציה בדרג פקידים בכירים (EU-Israel Association Committee). קיימות כ – 10 תתי-וועדות ייעודיות (sub-committees) על פי נושאים, כגון: מחקר וחדשנות, דיאלוג פוליטי, מכס ומיסוי, הגירה, חקלאות, סחר, תעשייה ושירותים (Industry, trade and services) וכו’.

תתי הוועדות הנושאיות, הכוללות נציגים מקצועיים ורשמיים משני הצדדים, אמורות להתכנס פעם בשנה ולהעלות לדיון נושאים, ששני השותפים רוצים לקדם בתחום: תת-הוועדה האירופית-ישראלית לסחר ותעשייה תתקיים בדצמבר 2015 בירושלים ובה יועלו הסוגיות והקשיים עימם מתמודדת התעשייה הישראלית ביחסי הסחר שלה עם הא”א. לכן, לפני תת הוועדה המתקרבת, חשוב לנו לשמוע מכם, התעשיינים, האם נתקלתם בחסמי סחר עם האיחוד האירופי אותם תרצו שנעלה בדיון המשותף? האם נתקלתם באפליה כלשהי (במכרז, ב”קול קורא” בתערוכה וכו’), בקושי להבין את הרגולציה הנדרשת, או ברגולציה מכבידה, או בקשיים אחרים בהקשרי סחר עם האיחוד?

אנא מלאו את השאלון הבא של התאחדות התעשיינים עד ה-20.11.15 ונעלה זאת בתת-הוועדה במטרה למצוא פתרון: לחצו כאן למילוי

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל