בחרו בלוג

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
Emerging Markets
הגשת בקשה לתעודת יצואן
פתיחת פנייה חדשה לנספח

מימון הסיכון בסקטור הירוק

פורסם ע"י , נספחת כלכלית- פריז, OECD , בתאריך 2 ביוני 2014

סטרטאפים משחקים תפקיד מכריע באספקת חדשנות הדרושה לעידוד הצמיחה הירוקה. על מנת לאפשר למיזמים חדשים ליצור רעיונות מסחריים חדשים ולצמוח (בעיקר בתעשיות צעירות יותר), יש צרוך לממן את הסיכונים אשר מיזמים אלו ניצבים מולם. יחד עם זאת, מעט מאוד ידוע כיום על המניעים והמאפיינים של מימון הסיכון בסקטור הירוק. דוח חדש של אגף ה-STI  של ה- OECD (ה- Environmental Policies and Risk Finance in the Green Sector), מנסה למלא פער זה ומספק פרטים על מימון בסקטור הירוק ב- 29 מדינות (חלק ממדינות הארגון ומדינות ה- BRIICS) בתקופה שבין השנים 2005 – 2010 וכמו כן מזהה את תפקידן של מדיניויות בעיצוב השקעות צמיחה מהירה (high growth investment) בסקטור זה.

think green

ממצאי הדוח מראים, כי מדיניות סביבתית, אשר מנסה להסתכל לטווח הארוך וליצור שוק לטכנולוגיה סביבתית, גורמת לצמיחה גבוהה יותר של השקעות ביחס למדיניות פיסקלית קצרת טווח (כגון תמריצי מס). המסקנות מכך הן כי יציבות ואמינות של מדיניות ארוכת טווח הינן מרכיב חשוב לאבטחת חדשנות ומיזמים מסוכנים בסקטור הירוק.

יחד עם זאת, במסד הנתונים (אשר כלל סקר חברות והוצאות ציבוריות מו"פ), בו נעשה שימוש לצורך מחקר זה, לא נמצא קשר חזק בין השקעה (בצורת הלוואות) או מימון ציבורי וכמות השקעה הפרטית במיזמים ירוקים בסקטור הירוק.  אף על פי כן, כותבי הדוח מדגישים, כי מימון ציבורי יכול להוות פתרון לפערי המימון בסקטור זה וזאת כיוון שרמת המימון הדרושה בו הינה גבוהה בהרבה מרוב הסקטורים האחרים והפיכת המיזמים לפרויקטים גדולים יותר לוקחת זמן רב יותר מאשר בסקטורים אחרים.

ריטה גולשטיין-גלפרין נספחת כלכלית- פריז, OECD

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספחת כלכלית- פריז, OECD, ריטה גולשטיין-גלפרין