מו”מ על הסכם רב לאומי לסחר בשירותים – TiSA

מינהל סחר חוץ מייצג את המדינה באחד מתהליכי המו”מ המעניינים והחדשניים, המתרחשים בזירת הסחר הרב לאומית בימינו, יוזמת הסכם בינלאומי לסחר בשירותים – TiSA.

בג’נבה מתנהלים מאז 2012 דיונים בנושא יצירת תשתית רב לאומית לסחר בשירותים, שתתאים לרוח התקופה ותביא בשורה של שאפתנות והתחדשות לזירת המסחר המולטילטראלית של ארגון הסחר העולמי (WTO). היוזמה להסכם החדש הייתה של מספר מדינות מפותחות ואינה חלק מהפעילות השוטפת של ה- WTO. כיום, מונה הקבוצה מעל 50 מדינות, כאשר את מדינות אירופה מייצגת נציבות האיחוד האירופי. ההסכם כולל כ- 20 נושאים והעבודה המורכבת נעשית בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הממשלה והרגולטורים הרלבנטיים בארץ.

WTO

המו”מ על הסכם הסחר בשירותים של ה- WTO, הידוע בשם ה- GATS, מצוי בקיפאון מזה זמן רב ונדרש מענה על צרכי עסקים מודרניים הפועלים בשוק גלובאלי. התפתחויות טכנולוגיות מתקדמות, בראשן מערכות תקשורת והעברת נתונים, המאפשרות סחר אלקטרוני, חוצה גבולות, מהיר ויעיל, כמו גם ההתקדמות בתחומי התחבורה, המאפשרת נגישות לכל נקודה על פני הגלובוס, שינו לחלוטין את פני המסחר העולמי בכלל ואת המסחר בשירותים בפרט. שינויים אלה דורשים את עדכון מערכת הכללים לסחר הבינלאומי בהתאם.

TISA
TiSA

יצוא השירותים מהווה כשליש מסך היצוא של ישראל ונמצא בצמיחה מתמדת. בדיוני ה- TiSA בג’נבה עוסקים, בין היתר, בהורדת חסמים ליצואני השירותים על מנת להקל עליהם את הגישה לשווקים רבים ומגוונים. הדיונים הבשילו לכדי מו”מ על עקרונות ההסכם וגם על התחייבויות, שמדינות נוטלות על עצמן, להורדת החסמים ומניעת אפליה של ספקי שירותים זרים. תוצאה טובה במו”מ תאפשר ליצואני שירותים ליהנות מתנאים מועדפים בסחר בשירותים עם שותפות סחר ותיקות וחדשות, כגון: אוסטרליה, האיחוד האירופי, ארה”ב, טורקיה, יפן וקנדה, כמו גם טאיוואן, צ’ילה, קולומביה, קוריאה הדרומית ועוד. הסחר בין מדינות אלה מהווה מעל 70% מסך הסחר העולמי בשירותים, הזדמנות חסרת תקדים לשיפור תשתיות הסחר הבינלאומי של ספקי שירותים ישראלים בהסכם יחיד.

Agreement
שירותי עריכת דין הם דוגמה ליצוא שירותים

סבב הדיונים האחרון נערך בחודש יולי ובו הוחלט להגביר עוד יותר את קצב השיחות, כך שכבר בשני הסבבים הקרובים (אוקטובר ודצמבר) צוותי המו”מ צפויים לעבוד באינטנסיביות במטרה להביא להתקדמות משמעותית שתאפשר גם קביעת תאריך יעד לסיום המו”מ.

לישראל אינטרסים מגוונים בתחום יצוא השירותים והנושאים, שעל הפרק, כוללים הרבה תחומי עניין לתעשייה הישראלית, כגון: טלקום, סחר אלקטרוני, שירותים נלווים לאנרגיה ולאיכות הסביבה ושירותים מקצועיים.

צור קשר עם:

ניר ברנגה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל