מה הקשר בין גורילת ההרים הנכחדת והנחיות ה-OECD לבדיקת נאותות?

תמונה2

ודאי שמעתם לא מעט על מינרלי הקונפליקט. אלו הם ה-בדיל, טוּנְגְּסְטֶן, טַנְטָלוּם וזהב, אשר נכרים בעיקר באזורי מחלוקת בקונגו וסביבתה, תוך כדי ניצול ילדים ,פשע והרס חברתי ואקולוגי. אחד הנזקים הסביבתיים המהותיים הינו הרס בתי הגידול של גורילת ההרים למטרת תהליך כרייה יעיל יותר וכך גורמים להכחדת הזן.

בשבוע שעבר נערך כנס בנושא מינרלי הקונפליקט ע”י אילט”ם, איגוד משתמשים ישראלי בטכנולוגיות מתקדמות במערכות משולבות עתירות ידע, בהשתתפות נציגים מהתעשייה וגם אנחנו היינו שם כדי להציג עדכונים אחרונים בנושא יוזמות ממשלתיות לקידום הנושא.

השימוש במינרלים אלו כחלק משרשרת האספקה הוא נפוץ, הם נמצאים במגוון פריטים, החל מהמחשב הנייד שלכם ועד לרוכסן הג’ינס ועל כן פרסם ארגון ה- OECD הנחיות לבדיקת נאותות לשרשרת אספקה של חברות. בהמשך, הנחיות אלו אומצו ע”י ארה”ב והפכו לחקיקה. באוגוסט 2012 פרסמה הרשות לניירות ערך האמריקאית תקנות ליישום החוק, כלומר על חברות אמריקאיות ציבוריות חלה חובת התחקות אחר שרשרת הערך לצורך בחינת שימוש יעיל במינרלי קונפליקט ודיווח בדוחות הכספיים.

שימו לב, שחובה זו חלה גם על חברות בנות של חברות אמריקאיות ציבוריות וגם על ספקים ישראליים לחברות אמריקאיות ציבוריות. אנו ממליצים להיערך מראש ולבצע את תהליך בדיקת הנאותות.

לפני כשנה וחצי הצטרף גם האיחוד האירופי למאמצים לקידום הנושא והסדרת הסחר במינרלי הקונפליקט, אך הקשחת הדרישות על ידי הפרלמנט האירופי גרמה לקיפאון. יש להניח, כי מהלך זה יחודש בהקדם עקב לחצים  מצד ארגונים בינ”ל.

צור קשר עם:

איה ליבוביץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל