כנס השרים ה12 בארגון הסחר העולמי

כנס שרי הסחר של ה-WTO – MC12 – ייערך בימים 30.11-3.12.21 בג’נבה.

הכנס יהווה מפגש ראשון של שרי ה-WTO בפורום מולטילטרלי לאחר הפסקה של 4 שנים, שנבעה מדחיית הכנס שאמור היה להיערך בקזחסטאן לפני יותר משנה, בעטיה של מגפת הקורונה.

ההכנות לקראת כנס השרים צברו תאוצה מאז החזרה לעבודה ב-WTO לאחר חופשת הקיץ. עיניהם של רבים העוסקים בעולם הסחר הבינ”ל נשואות לכנס MC12 בציפייה שיביא לתוצאות ממשיות. הציפיות גבוהות הן על רקע מגפת הקורונה והשלכותיה על הכלכלה הגלובלית והן מכיוון שעברו כבר כ-8 שנים מאז הצליח ה-WTO לסכם את הסכם הסחר המולטילטרלי האחרון בתחום פישוט הסחר (Trade Facilitation Agreement). יש  הרואים בכך הזדמנות, כמעט אחרונה, עבור  ה-WTO לייצר הסכמים חדשים ולהוכיח שהוא עדיין רלוונטי כפורום בין-ממשלתי למו”מ מסחרי בינ”ל מולטילטרלי. קיים חשש שאם גם הפעם לא יגיעו הנושאים ונותנים לתוצאות המיוחלות, ייאבד ה-WTO מיוקרתו וממשלות של מדינות רבות יתורו אחר דרכים אלטרנטיביות לקידום האינטרסים המסחריים הבינ”ל שלהן.

כחודש וחצי טרם פתיחת הכנס, הפערים ברוב רובם של הנושאים העומדים על הפרק גדולים, ובחלקם לא נראה שניתן יהיה לגשר על פערים אלו בפרק הזמן הקצר יחסית שנותר עד הכנס, אלא אם כן ה”שחקניות” הראשיות (ובעיקר ארה”ב, סין, הודו, א”א) יתגמשו בעמדותיהן. המנכ”לית הטרייה של ה-WTO, ד”ר נגוזי, מפעילה לחץ כבד על המשלחות בג’נבה ואף יוצאת לביקורים מקצועיים בשורה של בירות בעולם, בניסיון לקרב בין הצדדים ולהביא לתוצאות ב-MC12.

שני נושאים נמצאים במוקד העניינים: (א) החלטה בנושא WTO response to Covid-19  ו-(ב) המו”מ על הפחתה/ביטול תמיכות בענף הדייג. בעוד שבנושא הראשון נראה שניתן יהיה להגיע להסכמות לפחות בחלק  מן הנושאים שעל הפרק (כגון התחייבות “פוליטית” להבאה למינימום של מגבלות על יצוא תרופות, חיסונים וציוד מרפא, שקיפות ודיווח על הטלת מגבלות על הסחר מיד עם הטלתן ומיד עם הסרתן, שיתוף מידע בפעולות לפישוט פרוצדורת הסחר על מנת להקל על global supply chains ועוד) הרי שבנושא השני – סבסוד בענף הדייג – הפערים עדיין גדולים. הסכם זה המתעתד להביא לביטול סבסוד בעולם הדייג המסחרי הבינ”ל, הן מטעמים של מניעת עיוות הסחר והן על מנת למזער את הפגיעה בסביבה הימית, אמור להיות גולת הכותרת של הכנס ולהוות למעשה הסכם מולטילטרלי ראשון לאחר 8 שנים של יובש. גם בתחום הסחר ומגפת הקורונה ישנם פערים. ישנן מדינות (כגון הודו, דרא”פ ועוד מדינות מתפתחות נוספות) המבקשות לקבל החלטה לפטור מחובות הקניין הרוחני ייצור שיווק והפצה של תרופות וחיסונים לתקופה מוגבלת.  לעומתן, מדינות כגון א”א, שוויץ, בריטניה ויפן מגלות התנגדות וטוענות שסוגיות קניין רוחני אינן מהגורמים המשפיעים כיום על צווארי בקבוק בהפצה של תרופות וחיסונים.

מלבד שני הנושאים המרכזיים שצוינו לעיל, עומדים על סדר היום נושאים נוספים, אחד המרכזיים שבהם הוא רפורמה של מערכת ה-WTO, ובעיקר הגברת השקיפות, שינוי שיטת הזכאות ל”טיפול מיוחד” (Special  and Differential Treatment for  Developing  Countries) והקמה מחדש של מערכת יישוב סכסוכי הסחר.  מערכת זו הושבתה, הלכה למעשה, לפני כשנתיים עם הטלת הוטו של ארה”ב על מינוי שופטים חדשים גוף הערעורים של ה-WTO . ארה”ב מעוניינת להקים מערכת חדשה שבה משקל גדול יותר למאמצי דיפלומטיה  ומו”מ, על פני שיקולי ליטיגציה ומשפט.

אחד הנושאים שבו ככל הנראה ייראו תוצאות ב-MC12 נוגע לסיום המו”מ על Services Domestic Regulation. תחום זה, המקביל ל-Trade Facilitation בתחום הסחר בשירותים נתון למו”מ פלורילטרלי בו חברות כ-60 מדינות ונראה שהוא צפוי להסתיים בהצלחה בחודש הקרוב. בשני נושאים נוספים הנתונים למו”מ פלורילטרלי (סחר אלקטרוני ופישוט השקעות) צפויות להתקבל החלטות לגבי תוכנית עבודה לתקופה שלאחר כנס השרים MC12.

ישראל צפויה להשתתף בכנס MC12 עם משלחת בכירים בראשות שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה במיל’ אורנה ברביבאי.

 

כתב: יאיר שירן, ציר כלכלי ונציג ישראל לארגון הסחר העולמי בג’נבה.

צור קשר עם:

יאיר שירן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל