(כמעט) הסוף לדמי הנדידה הסלולריים בין מדינות האיחוד האירופי

לאחר תהליך שארך כעשור, ב 15 ליוני 2017 יבוטלו דמי הנדידה (Roaming) שמשלמים בעלי טלפונים סלולריים במעבר בין מדינות האיחוד האירופי ובחופשת הקיץ הקרובה יוכלו תושבי האיחוד להשתמש בטלפון הנייד שלהם גם במדינות אחרות באיחוד באותו תעריף ומבלי לשאת בעלויות נוספות.

יחד עם זאת, המדיניות החדשה לא נועדה לחול על שימוש קבוע במנוי ממדינה אחת במדינה אחרת (צרכן לא יוכל לרכוש מנוי במדינה הזולה ביותר ולהשתמש בו באופן קבוע במדינתו), ועל כן המדיניות החדשה לא תאפשר תחרות מלאה בין כל ספקי הסלולר באיחוד האירופי.

מאז 2007 פועלת הנציבות האירופית להפחתת דמי הנדידה שמשלמים צרכנים בעת מעבר בין מדינות האיחוד  לחופשה או נסיעות עסקיות (בשונה משהות קבועה). עם השנים צומצמו דמי הנדידה וב- 15 ביוני 2017 יגיע התהליך לסיומו והצרכנים לא ידרשו לשלם עמלות נוספות לשיחות, מסרונים וגלישה במכשיר הנייד בעת מעבר בין מדינות האיחוד.

בשנת 2015 נכנסה לתוקף החקיקה שקבעה את ביטול דמי הנדידה, אולם לשם השלמת המהלך נדרשו עוד שנתיים נוספות במהלכן הופחתו באופן הדרגתי דמי הנדידה וכן נערכה רפורמה במחירים הסיטונאים המקסימליים שיכולות חברות הסלולר האירופיות לגבות זו מזו לשם השלמת השיחות בחו”ל.

התהליך הארוך כבר החל להניב תוצאות. מחירי השיחות והמסרונים בעת נדידה הופחתו בכ-92% מאז שנת 2007 ועלויות שימוש במידע בעת נדידה הופחתו בכ-96% מאז שנת 2012. נפח השימוש במידע בעת נדידה הוכפל ביותר ממאה בין השנים 2008 ל 2015.

החקיקה הנוגעת לסיום דמי הנדידה הינה חלק מיזמת ה – Digital Single Market של הנציבות האירופית, במסגרתה מבקשת הנציבות לכלול את כל מדינות האיחוד בשוק אחד גם במרחב הדיגיטלי. על המהלך נמתחה ביקורת לפיה אם לנציבות נדרש זמן רב כל כך על מנת להשיג תוצאה חלקית כל כך, עתידו של השוק המאוחד אינו נראה מבטיח. מנגד יש מי שתומכים בפתרון שנבחר.

למידע נוסף ראו את אתר הנציבות האירופית.

 

נכתב על ידי טל רוטשטיין, עובדת הנספחות הכלכלית בבריסל.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל