כל המוסיף גורע: מערכת הסחר בפליטות גזי חממה של האיחוד האירופי

כבר כולם יודעים שאחד מהנושאים המדאיגים ביותר בתחום הסביבה, ברמה העולמית, הינו שינוי האקלים והתחממות גלובאלית. ההתחממות הזו, שגורמת לאירועי מזג אוויר קיצוניים (כגון שטפונות או התפשטות מדברית), נובעת בין היתר מפליטת גזי חממה, המכילים פחמן דו חמצני וגזים נוספים. גזים אלו כולאים חום בסמוך לפני כדור הארץ וגורמים לעליית הטמפרטורה העולמית. פליטת הגזים האלו מוגברת בעידן המודרני כתוצאה מניצול אנושי גובר באנרגיה, תחבורה, תהליכים תעשייתיים לא-טבעיים, ועוד. על כן, כבר נלקחו יוזמות בינ”ל שונות בעולם כדי להילחם בתופעה הזו, ולמגר עד כמה שאפשר את הפליטות של גזי החממה.

גם האיחוד האירופי לקח על עצמו אחריות לפעול להפחתת פליטות גזי החממה בשטחו עד כמה שאפשר, ולהאיץ את המעבר של אירופה לכלכלה דלת פחמן. אחד מהניסיונות לכך הינו הקמת מערכת הסחר בפליטות של הא”א :The EU Emissions Trading System   EU ETS. (מלבד המערכת הזו, ישנן רגולציות אירופיות נוספות בנושא, למשל ה- Renewable Energy Directive, ועוד.)

מערכת הסחר בפליטות file0001351789164של הא”א נוסדה בשנת 2005, והינה הראשונה והגדולה ביותר בעולם מסוגה. היא מהווה היום יותר משלושה רבעים מסך הסחר הבינ”ל בפחמן, וכמחצית מהפליטות של הא”א. המערכת הינה אסטרטגיה בסיסית של הא”א להתמודד עם שינוי האקלים, ולהפחית בפליטת גז חממה תעשייתי, בצורה קוסט-אפקטיבית.

המערכת יוצרת תמריץ פיננסי עבור הפולטים הגדולים ביותר לקצץ בפליטות, בצורה הבאה: משנת 2005 הא”א מטיל מכסה (cap) על הכמות הכוללת של גז חממה שחברות יכולות לפלוט כל שנה; ודורש מעקב אחר הפליטות האלה. מונפק מספר קבוע של קצבאות (allowances), שהינם שיעור המטבע (currency) של שוק הפחמן (carbon market). כל שנה, חברות מחזיקות מספיק קצבאות כדי לכסות את הפליטות שלהן; ואם הן לא עושות כן, הן מקבלות קנסות גדולים. אם אין לחברה קצבה מספקת לפליטה, אזי היא צריכה לחתוך בפליטות, או אם יש לה עודף, היא יכולה לשמור אותן למקרה הצורך, או למכור אותן לחברה אחרת שזקוקה לכך. כלומר, מתאפשר סחר בין חברות בקצבאות של פליטות. (חברות גם יכולות לקנות כמויות מוגבלות של אשראיים בינ”ל – international credits – מפרוייקטים חוסכי פליטה ברחבי העולם).

עם הזמן, המכסה הכוללת (cap) פוחתת, קצבאות חדשות מונפקות, טכניקות חדישות לחתוך בפליטות מיוצרות, והכמות הכוללת של הפליטות יורדת. בשנת 2020, פליטות מהסקטורים התעשייתיים המשתמשים במערכת-הסחר-בפליטות, תהיינה 21% פחות מאשר בשנת 2005. ניתן לראות דו”חות על התקדמות הא”א בקיצוץ פליטות; והנציבות פרסמה EU ETS Handbook בו ניתן למצוא מידע רב בנושא. בדו”ח הפעילות על שוק הפחמן לשנת 2015, כתוב כי המערכת האירופית ETS מכסה כ- 11,000 תחנות כח ובסיסי ייצור ב-28 המדינות החברות באיחוד, איסלנד, נורווגיה וליכטנשטיין, וכמו כן פליטות של מעל 600 חברות תעופה שטסות בין שדות תעופה באירופה.

על פי הא”א, המערכת הזו מוכיחה כי ניתן לתמחר פחמן והדבר עובד מבחינה כלכלית. אולם, כמובן שגם המערכת הזו חווה קשיים ואתגרים: למשל, בעקבות המיתון הכלכלי בשנים האחרונות, הייצור ירד באופן כללי, דבר שהביא באופן טבעי להפחתת הפליטות בפועל, וכך גרר עודף גדול בהיצע של מכסות פחמן. באופן זה, מחיר הפחמן בשוק ירד דרסטית, ולפיכך עלה החשש שהדירבון להפחית בפליטות נעלם.

כיום, מכירה פומבית (Auctioning) הינה ברירת המחדל לחלוקת קצבאות ב- EU ETS. השלב הנוכחי של חלוקת הקצבאות (בין השנים 2013-2020) מנוהל על ידי הרגולציה הייעודית לכך (Auctioning Regulation 1031/2010) אשר מפרטת את הזמנים, האדמיניסטרציה ואספקטים נוספים העוסקים באופן בו מכירה פומבית הוגנת צריכה להתבצע. המדינות החברות באיחוד האירופי אחראיות לוודא שהחלק שלהן בקצבאות מחולק במכירה פומבית.

ממשלות ועסקים מסביב לעולם מתעניינים במערכת הסחר הזו והיא נותנת השראה לפיתוח סחר בפליטות במדינות ואזורים אחרים. הא”א שואף לקשור את ה – EU ETS עם מערכות תואמות אחרת. הנציבות האירופית מודעת לאתגרים שבניהול ה- ETS בין היתר כתוצאה מהמשבר הכלכלי, שכאמור הפחית פליטות יותר מהמצופה, והיא מעלה דרכים להתמודדות עימם.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל