ייצוא כימיקלים לאיחוד האירופי ביום שאחרי הברקזיט

סוכנות הכימיקלים האירופית (ECHA) קוראת לחברות המייצאות כימיקלים לאיחוד האירופי לפעול כעת על מנת שמוצריהם יוכלו להמשיך ולהיכנס לשוק האירופי באופן חוקי לאחר יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

הסוכנות קוראות לחברות להתכונן לתרחיש אפשרי של ברקזיט ללא הסכם עזיבה עם האיחוד האירופי (“ברקזיט קשה”) ב-30 למרץ 2019.

בעקבות משאל עם בו הצביעו האזרחים בעד יציאה מהאיחוד האירופי, הגישה בריטניה הודעה רשמית על עזיבתה ב-29 למרץ 2017. במידה ולא יוסכם על הארכה או יושג הסכם בין הצדדים, ב-29 למרץ בחצות, שנתיים מרגע הודעת העזיבה בכפוף לחוק האירופי, תעזוב בריטניה את האיחוד האירופי ותהפוך “למדינה שלישית”.

השלכות העזיבה אינן מוגבלות אך ורק לרשויות לאומיות, ועל חברות לתת את הדעת על השלכות אפשריות של עזיבת בריטניה מהאיחוד ללא הסכם.

בתחום הכימיקלים, סקטור אשר נמצא תחת רגולציה כבדה, לברקסיט קשה יהיו השלכות על חברות המייצאות כימיקלים או תערובות לאיחוד האירופי.

רישום (Registration)

רגולציית הכימיקלים האירופית REACH מחייבת רישום ברשות הכימיקלים האירופית של כימיקלים או תערובות המיוצרים או מיובאים לתוך האיחוד האירופי בנפח של יותר מטון בשנה. על חברות המייצאות כימיקלים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי למנות נציג אחראי המבוסס באחת מהמדינות האחרות החברות באיחוד האירופי.

לאחר ברקסיט קשה, רישום חומר/תערובות בבריטניה (בידי יצרן/יבואן/ או נציג אחראי עבור חברה ממדינה שלישית) לא יהיה יותר בר תוקף באיחוד האירופי. על חברות לא אירופיות המשתמשות בשירותיו של נציג אחראי המבוסס בבריטניה להעביר את הרישום לנציג אחראי באחת ממדינות האיחוד האחרות*.  

סוכנות הכימיקלים תפתח ‘BREXIT Window’ במערכת REACH-IT בין התאריכים 12 ל-29 למרץ על מנת לאפשר לחברות לבצע את השינויים הנדרשים. על השינוי להתבצע לפני הברקסיט ויש ליידע את סוכנות הכימיקלית האירופית על השינוי (דרך אותה מערכת).

חומרים הרשומים רק בבריטניה לא יוכלו להיכנס באופן חוקי לשוק האירופי ביום הפרישה של בריטניה.

לארגון הנציגים האחראיים לחצ/י על לינק זה.

בנוסף, פרסמה הסוכנות מסמך הנחיות להעברת רישום מבריטניה למדינה החברה באזור הכלכלי האירופי, בלינק זה.

הגשות משותפות לרישום (Joint REACH submission)

החקיקה האירופית דורשת כי ברישום כימיקלים ותערובות, יצרנים של אותו מוצר יבצעו רישום אחד, המובל על ידי רשם מוביל (lead registrant).

כאמור, לאחר ברקסיט קשה, רישום שנעשה בבריטניה לא יוכר באיחוד האירופי. במקרים בהם הרשם המוביל יהיה ממוקם בבריטניה ולא יעביר את הטיפול לנציג אחראי במדינה אחרת כמפורט לעיל, על אחד מהנרשמים האחרים לקחת עליו את האחריות של רשם אחראי על מנת שהרישום של כל החברות המייצרות את החומר, יישאר חוקי באיחוד האירופי.

סוכנות הכימיקלים האירופית פרסמה רשימה של כימיקלים הרשומים בבריטניה בלבד, לעיון לחצ/י כאן.

אישור (Authorization)

חומרים המוגדרים כ- SVHC (substances of very high concern), נדרשים לעבור תהליך אישור על מנת להיכנס לשוק האירופי. לאחר ברקסיט קשה, בקשות לאישורים שיוגשו או התקבלו בבריטניה, לא יהיו יותר חוקיים באיחוד האירופי.

במקרים בהם הוגשה בקשה לאישור בבריטניה אך טרם התקבלה החלטה, יש להעביר את הטיפול לנציג אחראי באחת ממדינות האיחוד האירופי וליידע את סוכנות הכימיקלים האירופית.

*חקיקת הכימיקלים האירופית חלה גם על איסלנד, נורבגיה וליכטנשטיין ועל כן, יש אפשרות למנות נציג אחראי באחת המדינות הנ”ל.

 

יש לציין כי הרשויות האירופיות קוראות לגורמים בשרשרת האספקה האירופית, כגון חברות או יחידים העושים שימוש בכימיקלים

(downstream users) לוודא כי ספק הכימיקלים שלהם אכן עומד בדרישות הרישום והאישור לאחר ברקסיט, או להחליף ספק.

 

מנגד, הכנסת כימיקלים ותערובות לבריטניה לאחר הברקסיט תהיה כפופה לחוק הבריטי הלאומי ולסוכנות הבריאות והבטיחות הבריטית

(HSE). ממשלת בריטניה פרסמה הנחיות בנוגע לכימיקלים במקרה של ברקסיט קשה, לעיון לחצ/י כאן.

 

חשוב להדגיש כי כל המצוין לעיל יחול במצב של ברקסיט קשה, עזיבה של בריטניה ללא הסכם עם האיחוד האירופי. במקרה שתושג עסקה הכוללת תקופת מעבר, התנאים כפי שהם כיום ימשיכו לחול עד ליציאה מסודרת של בריטניה מהאיחוד.

למידע נוסף באתר סוכנות הכימיקלים האירופית לחצ/י כאן.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל