יוזמה לקידום הסכם בתחום הסחר ופיתוח בר-קיימא במסגרת ה-WTO

פיתוח בר-קיימא (או מה שמכונה לעיתים בעולם ה-WTO כקשר שבין סחר בינ"ל ושמירה על הסביבה) תפס בשנה האחרונה תאוצה ב-WTO ובעולם הסחר הבינ"ל בכלל.

עוד לפני למעלה מ-20 שנה, לקראת כנס שרי הסחר של ה-WTO בסיאטל בשנת 1999, נעשה מאמץ להכניס את סוגיית הקשר שבין סחר לשמירה על הסביבה כנושא למו"מ במסגרת ה-WTO ואולם, מספר רב של מדינות  מתפתחות שחששו בזמנו כי מדובר בניסיון של מדינות העולם המפותח להגביל את היבוא באצטלה של הגנה על הסביבה, התנגדו ליוזמה זו והיא נפלה. סוגיית הקשר שבין סחר בינ"ל ופיתוח בר-קיימא נותרה על סדר היום של העוסקים במדיניות סחר ופיתוח כלכלי וגם המודעות והמוכנות של מדינות מתפתחות לדון בנושאים אלו הלכה  וגברה לאורך השנים.

המהלך האחרון לקידום הטיפול בסוגיה זו במסגרת ה-WTO הינו יוזמת ה- Trade and Environmental sustainable Structured Discussion (TESSD). ליוזמה זו שמובילים האיחוד האירופי (א"א) וקנדה במסגרת "קבוצת אוטווה", הצטרפו בינתיים למעלה מ-50 מדינות החברות ב-WTO. מטרת יוזמה זו היא להתחיל בשיחות  פלורילטרליות במגוון סוגיות שעל הפרק. שאיפתן היא שבמרוצת הזמן יצטרפו מדינות נוספות לשיחות והן יעברו משיחות פלורילטרליות לשיחות מולטילטרליות ובנוסף יובילו לניהול מו"מ על הסכם חדש במסגרת ה-WTO.

ארה"ב, בשלב זה, אינה חלק מהמדינות שכבר הצטרפו ליוזמה, שהוגשה ל-WTO עוד באוקטובר 2020, בימי ממשל טראמפ בארה"ב. אמנם, בינתיים נכנס לתפקיד ממשל חדש בארה"ב אשר אחד מדגשיו בנושא יחסי חוץ הוא נושא הסביבה. לכן הציפייה היא שארה"ב תשתף פעולה עם היוזמה ותצטרף אליה בזמן המתאים מבחינתה. מבין ה"שחקנים המרכזיים" הנוספים ב-WTO, גם סין (בשלב זה) אינה חלק מהיוזמה וכך גם הודו ודרא"פ (אשר מתנגדות בד"כ ליוזמות פלורילטרליות ב-WTO). בין המדינות שכבר חברו ליוזמה נמצאות לא מעט מדינות להן רמת התפתחות כלכלית ומאפייני פעילות/גישה דומים לאלו של ישראל ב-WTO. ביניהן ניתן למנות את דרום קוריאה, שוויץ, ניו-זילנד, קולומביה, מקסיקו, סינגפור, אוסטרליה ועוד.

עיקרי הנושאים שבהם עוסקת היוזמה הם:

  • הפחתה/ביטול השימוש במקורות אנרגיה פולטי פחמן ומעבר לשימוש באנרגיה (ירוקה) שאינה פוגעת בסביבה. במסגרת זו מתקיימות שיחות על האפשרות להטיל מכסים (או מכסות) על יבוא של מוצרים שבתהליך ייצורם נעשה שימוש במקורות אנרגיה מזהמים. א"א הינה הפעילה המרכזית בנושא זה ומתכוונת לנקוט בצעדים ממשיים כבר בעתיד הקרוב.
  • דיון על הפחתת מכסים והסרת חסמי סחר על מוצרים (Goods) ושירותים (Services) התומכים במאמצים לשמירה על הסביבה ופיתוח בר-קיימא הראויים לבחינה של קידום ליברליזציה. מדובר למעשה בהסכם שכבר נדון בעבר (EGA) + הוספת התייחסות לשירותים.
  • הפחתת השימוש בפלסטיק וכלים חד פעמיים מזהמים וקידום כלכלה מעגלית (Circular economy)
  • הפחתה/ביטול סבסוד ותמיכות במקורות דלק מאובנים כגון פחם, נפט וגז טבעי (Fossil Fuels) – בהמשך עשוי להוביל למו"מ על הסכם דומה למאמץ להפחית/לבטל תמיכות בדיג Fisheries Subsidies)).
  • שימור קיומו של מגוון מינים רחב של צמחים ובעלי חיים בסביבתם הטבעית (Biodiversity).

צור קשר עם:

יאיר שירן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל