הנציבות האירופית פועלת לקידום תחרותיות וחדשניות בשוק הפיננסי באיחוד

פינטק (Fintech) – שילוב של פיננסים וטכנולוגיה, הוא תחום הנמצא בצמיחה בשנים האחרונות.

לאחרונה פרסמה הנציבות האירופית את  ‘תכנית הפעולה לפינטק’ על מנת לסייע בקידום תחרותיות וחדשנות בתחום, באיחוד האירופי.

כיום, השוק הפיננסי באיחוד האירופי הינו המשתמש הגדול ביותר בטכנולוגיות דיגיטליות. תכנית הפעולה של הנציבות מורכבת מ-23 צעדים אשר יחתרו לאפשר את התרחבותם של מודלים עסקיים חדשניים, לתמוך בקליטת טכנולוגיות חדשות, להגביר את אבטחת הסייבר ואת שלמות המערכת הפיננסית.

בין היתר, הנציבות תארח ‘מעבדת פינטק אירופית’, פלטפורמה בה הרשויות הלאומיות של המדינות החברות באיחוד האירופי והרשויות האירופיות יוכלו לנהל דיאלוג עם ספקי טכנולוגיה, במרחב ניטרלי ולא מסחרי.

כמו כן, הנציבות הקימה פורום, Blockchain Observatory and Forum, אשר ידווח על האתגרים וההזדמנויות עבור ‘’Crypto assets”. בהמשך תפורסם אסטרטגיה על ספרי חשבונות מבוזרים (DLT- distributed ledger technology) ו- Blockchain.

ספר חשבונות מבוזר הינו מידע דיגיטלי משותף, מסונכרן או משותף המפוזר באופן גיאוגרפי על פני מספר אתרים, מדינות או מוסדות, ללא אדמיניסטרטור מרכזי או אחסון נתונים מרכזי. Blockchain הינה מערכת מסוג זה.

בהמשך, הנציבות תציג תכנית עם שיטות עבודה מומלצות על ‘ארגזי חול רגולטוריים’, בהתבסס על הנחיות של רשויות הפיקוח האירופיות. ארגז חול רגולטורי הינו מסגרת שהוקמה על ידי הרגולטורים, המאפשרת לחברות סטארט-אפ וחברות אחרות של פינטק לערוך ניסויים חיים בסביבה מבוקרת, תחת פיקוח של הרגולטור. ארגזי חול רגולטוריים צוברים פופולריות בשנים האחרונות, בעיקר בשווקים פיננסיים מפותחים.

בנוסף, פרסמה הנציבות האירופית הצעה לחקיקה בתחום ספקי מימון המונים (Crowdfunding) לעסקים.

מימון המונים יכול להוות אופציית מימון לחברות הזנק ולעסקים קטנים. כיום, צורת המימון הנ”ל אינה מפותחת באיחוד האירופי.

אחד המכשולים הגדולים ביותר הוא היעדר כללים משותפים ברחבי האיחוד האירופי והחלת חוקים לאומיים. פרגמנטציה זו מעלה במידה ניכרת את עלויות התפעול והתאימות, המונעים את התרחבותן של פלטפורמות אלה מעבר לגבולות מדינה (לרמה האירופית).

הצעת הנציבות תאפשר לפלטפורמות אלו להציע את שירותיהם ברחבי האיחוד האירופי ותשפר את נגישותן עבור עסקים בתחום. המשקיעים בפלטפורמות ההמון יהיו מוגנים על ידי חוקים ברורים על גילוי מידע, כללי ניהול סיכונים וניהול גישה קוהרנטית לפיקוח.

חשוב לציין כי ההצעה עדיין צריכה לעבור את הליך החקיקה האירופי (אישורי מועצה ופרלמנט אירופי).

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל