חששות באירופה לאחר עליית הימין הקיצוני בבחירות לפרלמנט האירופי הנכנס

Photo: Flickr/Yanni Koutsomitis

אזרחים בכל רחבי האיחוד האירופי פקדו את הקלפיות לבחירת פרלמנט אירופאי חדש בין יום חמישי 22 במאי ויום ראשון 25 במאי. המדינות החברות כעת החלו לשחרר תוצאות רשמיות, לאחר שהתחנה האחרונה של הקלפיות נסגרה, כלומר עד השעה 23:00 שעון בריסל ביום ראשון 25 במאי 2014. הסקרים הראשונים התפרסמו בשעה 21:00 שעון בריסל ביום חמישי 22 במאי, כאשר הקלפיות נסגרו בהולנד.

למרות שמפלגות הזרם המרכזי נשארו בשליטה, הישגים משמעותיים נרשמו על ידי מפלגות ה- Euroskeptic, אשר דוגלות במדיניות נגד מהגרים, והעלו חששות של בדלנות גוברת בתוך האיחוד האירופי. השגי מפלגות הימין הקיצוני ברחבי אירופה בבחירות לפרלמנט אירופאי גרמו לבהלה בקרב תומכי האיחוד על עתידו והמשך תפקודו.

נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ (Martin Schulz), תאר את התוצאה כ”יום רע לאיחוד האירופי”, ואילו נשיא צרפת, פרנסואה הולנד (François Hollande), הודיע ​​כי הוא ינהל ” פגישות משבר” באופן מיידי. הנרי מלוז (Henri Malosse), נשיא הוועד הכלכלי והחברתי באירופה, הזהיר כי “אלה עשויות להיות הבחירות האירופאיות האחרונות אם אירופה לא תשתנה”.

מפלגות לאומניות, אשר מתנגדות לרעיון האיחוד רשמו עליה הראויה לציון בהצבעה המדורגת שהחלה ביום חמישי האחרון . מרין לה פן (Marine Le Pen) מנהיגת החזית הלאומית הצרפתית הימנית, המנצחת הגדולה בצרפת עם 26% מהקולות, טענה, כי התוצאה הראתה כי הבוחרים הצרפתים דרשו פוליטיקה “של הצרפתים, לצרפתים , עם הצרפתים”. “העם הריבון הכריז שהם רוצים לקחת בחזרה את מושכות גורלם בידם “, אמרה לה פן.

במקביל, חוסר הרצון של מפלגות ה-Euroskeptic לעבוד עם הימין הקיצוני באופן מובהק מראה כי הם נזהרים שלא להרחיק לגמרי בוחרים של הזרם המרכזי. מפלגת העצמאות הבריטית (UKIP) זכתה בבחירות בבריטניה, וציינה מאה שנה מפלגות הלייבור או השמרנים אינן זוכות בבחירות. באותה העת, כבר קבעה המפלגה  את שיתוף פעולה עם החזית הלאומית הימנית קיצונית , מפלגה בריטית אשר מייסדה הציע לאחרונה כי וירוס האבולה עשוי להוכיח פתרון ל בעיית ההגירה.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון (David Cameron), כבר הודיע לעיתונות אמש כי זו הייתה הכרזתו של העם הבריטי על חוסר שביעות רצונו עם האופן שבו האיחוד האירופי עובד לבריטניה, ועם האופן שבריטניה משתתפת באיחוד האירופי.

לקריאת הידיעה המלאה: לחץ/י כאן.

צור קשר עם:

מורן בוגנים

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל