חוזר חלילה: אסטרטגיית הכלכלה המעגלית של האיחוד האירופי

מהי כלכל1413304384rr7ynה מעגלית? זוהי כלכלה שמשתמשת בערך של מוצר באופן הכי ממושך שאפשר: כשמוצר לכאורה הגיע ל”סוף חייו” והוא נחשב כפסולת בתעשייה אחת ממנה הוא יצא, הוא עובר שוב שימוש מחדש ונכנס כחומר גלם לתעשייה אחרת. לדוגמא: המפעל הבריטי “Just Egg”, המייצר ביצים קשות ומיונז, מסיר את הקליפה ל- 1.5 מיליון ביצים בשבוע. עד כה, קליפות הביצים היו תוצר-לוואי מהמפעל, והן נטמנו באדמה כפסולת. אך הודות למחקר אותו יזם בעל המפעל, נמצאה כעת דרך לעבד את קליפות הביצים לאבקה, שיכולה להוות חומר גלם לייצור פלסטיק. זוהי דוגמא “קלאסית” לכלכלה מעגלית.

אולם, יש לציין כי כלכלה מעגלית לא מסתכמת רק במיחזור חכם ושימוש חוזר בפסולת, כפי שתואר מעלה – אלא מדובר בשינוי תפיסתי עוד מתחילת עיצוב המוצר, טרם ייצורו. כלומר, בכלכלה מעגלית, השאיפה היא שעיצוב המוצרים יתוכנן מראש בצורה שתנסה להימנע מפסולת, או להמעיט במידת האפשר את הפסולת בתום השימוש במוצר. למשל, החברה האירית לשירותי מחשב, MicroPro , מצאה דרך לייצר מחשבים ממרכיבים ידידותיים לסביבה, כך ש- 95% מהרכב המחשב ניתן למחזור, לעומת רוב המחשבים הקונבנציונליים בשוק, שרק 38% מהרכבם ניתן למחזור. בנוסף, המחשבים של חברה זו גם משתמשים במחצית מכמות החשמל הממוצעת. בזכות זאת, זכתה החברה ב- EU ECO LABEL.

בדצמבר 2015 הנציבות האירופית פרסמה מסמך (communication) השוטח את תכנית הפעולה של האיחוד האירופי בנושא כלכלה מעגלית, ושמו “Closing the loop – An EU action plan for the Circular Economy“. מטרת התכנית להפחית פסולת ולשמור על הערך של המוצרים, חומרים ומשאבים, בכלכלה, לתקופה הארוכה ביותר; כדי לחיות בכלכלה בת-קיימא (sustainable economy). היא מבססת תכנית קונקרטית ואמביציונית, עם אמצעים המכסים את המחזור המלא: מייצור וצרכנות עד לניהול פסולת ושוק חומרים-הניתנים-למחזור (secondary raw materials). הנספח לתכנית הפעולה הזו מכיל את לוח הזמנים לביצוע הפעולות.

תכנית הפעולה הזו היא חלק מ”חבילת הכלכלה המעגלית” של הנציבות (Circular Economy Package). החבילה כוללת הצעות חוק מעודכנות על פסולת (ראה כאן), שמטרתן להפחית פסולת ולסלול את הדרך למערכת ניהול פסולת ומחזור לטווח-הארוך. דוגמאות למטרות שהוצבו הינן למחזר בא”א 65% מפסולת מוניציפאלית עד 2030, ו – 75% מפסולת אריזה עד 2030. הפעולות המוצעות בעניין יעזרו “לסגור מעגל” של מחזורי חיים של מוצרים, דרך מיחזור (recycling) משמעותי יותר ושימוש חוזר (re-use), שיהיו לטובת הסביבה והכלכלה.

על פי הערכות של הנציבות, מניעת פסולת, עיצוב אקולוגי, שימוש-חוזר ופעולות דומות, יכולים להביא לחיסכון נטו של 600 מיליארד יורו, או 8% מהמחזור השנתי, עבור עסקים באיחוד האירופי, תוך כדי הפחתת פליטת גז חממה ב-2-4%. בסקטורים של שימוש-מחדש, ייצור-מחדש ותיקון, לדוגמא, העלות של ייצור מחדש של טלפונים סלולאריים יכולה לרדת כבחצי מהעלות המקורית, אם היה קל יותר לפרק אותם.

ביוני 2016, תכנית הפעולה לכלכלה מעגלית עלתה לדיון במפגש של שרי הסביבה של המדינות החברות באיחוד האירופי (במועצת השרים). המועצה אימצה שורה של מסקנות בנוגע לתכנית הפעולה הזו; מסקנות התומכות במטרת התכנית, ומונות צעדים להביע את המחויבות לכך. הן אמורות לספק לנציבות אכוונה להטמעת התכנית.

עניין הכלכלה המעגלית נמצא גבוה בסדר העדיפויות הכולל של האיחוד האירופי, והוא באופן כללי תופס תאוצה בקרב מדינות שונות, כולל בישראל, שנותנות את הדעת יותר ויותר לענייני כלכלה וסביבה ירוקה ובת-קיימא.

הנציבות האירופית מקיימת קשר בתחום עם מדינות שלישיות (כלומר, מדינות לא מהאיחוד האירופי) בעזרת “משלחות כלכלה מעגלית” – Circular Economy Missions to Third Countries. משלחות אלו הינן פגישות בין בכירים מהעולם הפוליטי והעסקי משני הצדדים, במדינות השלישיות, במטרה לקיים שיח ולקדם אסטרטגיות בנות-קיימא ושימוש יעיל במשאבים. המשלחות מאורגנות על ידי המחלקה בנציבות האירופית האחראית על סביבה (Directorate-General for the Environment). במסגרתן, ניתן ליצור קשרים חדשים ולחזק קשרים קיימים בין האיחוד האירופי למוסדות במדינות שלישיות בתחום הסביבה, בעזרת חתימת הסכמים, ייזום שיתופי פעולה, וכו’. המשלחת הראשונה של הכלכלה המעגלית מטעם הנציבות היתה בצ’ילה באפריל 2016, והמשלחת הבאה תהיה לסין בנובמבר 2016.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל