חודשי הקיץ הלוהטים ב WTO

באירופה כמו באירופה חודשי הקיץ מיועדים לחופשה ולאו דווקא לעבודה, כך הדבר גם בקרב המשלחות מהמדינות השונות ובקרב חברי מזכירות ה- WTO. הפעילות מצומצמת, אנשים רבים נמצאו בחופשות באיים אקזוטיים ומשלחות רבות הוציאו את כלל עובדיהן לחופשה מרוכזת. אך מתחת לפני השטח העניינים שוצפים וגועשים, על מה ולמה? על הסכם פישוט הסחר, שהודו מסרבת לאשרר.

בדצמבר 2013 התקיימה ועידת שרי הסחר התשיעית, MC9, בבאלי אינדונזיה. תוצאותיה המוצלחות כללו חבילת החלטות והסכם אחד חשוב מאוד לפישוט הסחר בעולם Trade Facilitation. הכוונה הייתה לעזור למדינות המתפתחות להקים ישויות מכס עצמאיות משלהן, הפועלות על פי כללים ברורים ובשקיפות כלפי כלל הסחורות שעוברות דרכן. ישויות אלו יאפשרו הסדרת והגברת הסחר בעולם וצפויות היו להגדיל את הסחר בטריליון דולר.

על המדינות הוטל להגדיר עד יולי 2014 איזה סעיפים בהסכם הן כבר מיישמות כיום ואיזה סעיפים ייושמו בשלב מאוחר יותר. טיפין טיפין מדינות החלו להודיע על מה מיושם ומה ייושם עד שלפתע הודו הודיעה, כי “שברו את הכלים ולא משחקים”. לשיטתה, ההסכם אמור להיות חלק מחבילה כוללת של הסכמים, כפי שהוגדר ב- 2001 במסגרת סבב דוחא, חבילה שמשקפת את האינטרסים של המדינות המפותחות והמתפתחות כאחד.

1

ראוי לציין, כי מוקדם יותר השנה נערכו בחירות בהודו והממשלה, שהייתה חלק מהסכם ה-TF בדצמבר 2013, אינה הממשלה הנוכחית, שמסרבת להתחיל ביישומו. אבל מה עומד באמת מאחורי התנגדות זאת? כסף ואורז, המון אורז! הודו טוענת, כי למעשה לא ניתן ליישם את הסכם ה- TF, מכיוון שמתן סובסידיות לאורז בהודו אושר באופן זמני רק עד 2017 ולא מעבר לכך ולכך הם מתנגדים בהחלט. מכאן, שעד שלא יימצא פתרון לסוגיית האורז לא יישום הסכם ה TF ואנו שמייצאים סחורה למדינה מתפתחת כזו או אחרת נמשיך לקוות, כי הפקיד במכס לא יחליט באופן שרירותי לעצור את המשלוח שלנו, סתם כי הוא יכול….

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל