התכנית האסטרטגית לפיתוח מקסיקו

הבנק העולמי והבנק הבין- אמריקאי לפיתוח הינם כידוע גופים המממנים פרוייקטי פיתוח במדינות המתפתחות השונות. מטרת הפוסט להלן היא לסייע בידי היצואנים הישראלים להבין טוב יותר היכן ניתן למצוא מידע ביחס להשקעות צפויות של מוסדות אלה בתחומים שונים, דבר שיכול לאפשר לגזור מכך את פוטנציאל המכרזים עבור חברה ספציפית במדינה ספציפית.

לפרויקטים במימון הבנק העולמי  והבנק הבין- אמריקאי לפיתוח מספר שלבים אליהם הבנק מתייחס כ”מעגל החיים של הפרויקט”. השלב הראשון במעגל זה הוא “אסטרטגיית שיתוף הפעולה עם המדינה הלווהCountry)  Partnership Strategy)”, כלומר הכנת תכנית משותפת לבנק ולמדינה הלווה לשנים אחדות קדימה, בכל הסקטורים הרלוונטיים לפעילות המשותפת. מהתכנית נגזרים פרויקטים באותה מדינה בהיקף של מיליוני דולרים במימון הבנקים. התכנית האסטרטגית יכולה לתת לחברה מושג ראשוני באשר להיקפי ההשקעות הצפויים בתחום עיסוקה במדינה נתונה, ולעזור לחברה שמתעניינת במכרזים הממומנים על ידי המוסדות הפיננסיים לזהות את שווקי היעד שלה, בהתאם לתכנון האסטרטגי המשותף של הבנק ושל המדינות השונות.

לאחר פרסום פוסט קודם בנושא עיקרי התכנית האסטרטגית של הבנק העולמי בהודו, נפנה כעת לבחינת התכנית האסטרטגית במקסיקו של הבנק העולמי לשנים 2019-2014

מקסיקו מוגדרת כמדינה ברמת פיתוח בינוני (Upper Middle Income Country), והינה בעלת ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר ממדינות אמריקה הלטינית. יחד עם זאת, עדיין ניתן למצוא בה עוני קיצוני, פרודוקטיביות מדשדשת ופערים חברתיים מהותיים הדורשים טיפול מקיף.

התכנית האסטרטגית של הבנק העולמי מחולקת לארבעה אזורי פעילות עיקריים, והם פיתוח הסקטור הפיננסי, עידוד משק העבודה, חיזוק הממשל והמדיניות הפיננסית, וקידום צמיחה ירוקה.

לפעילות של קידום הצמיחה הירוקה ישנה אג’נדה נרחבת, לרבות שימוש באנרגיה מתחדשת, טיפול באשפה, עידוד יעילות אנרגטית, ניהול משאבי מים ועוד. במסגרת פעילות זו ישנו פוטנציאל השתלבות לחברות ישראליות בתחומי המים, האנרגיה והחקלאות.

אחת המטרות הינה הפחתת הפליטה של גזי חממה על ידי מעבר לטכנולוגיות בעלות יעילות אנרגטית גבוהה, החל מטכנולוגיה בשימוש ביתי ועד לטכנולוגיה בשימוש עירוני וממשלתי. דוגמה להשקעה בתחום האנרגיה ניתן למצוא בפרויקט שהחל לפעול במקסיקו במרץ 2015, במהלכו ירוכזו מאמצים לפיתוח טכנולוגיות נקיות (קלינטק) במסגרות ציבוריות ופרטיות. בהמשך יינתנו מענקים לגופים פרטיים שפיתחו טכנולוגיות בעלות פוטנציאל מסחור להוכחת קונספט ומחקר נוסף.

גם ה-IFC, הזרוע של הבנק לפעילות מול הסקטור הפרטי (IFC-International Financial Corporation), מתכננת להשקיע משאבים בתחום זה במקסיקו, בין היתר בטיפול אקולוגי באשפה והסבתה לאנרגיה, וכן בבנייה ירוקה הממקסמת יעילות אנרגטית ושימוש במים.

בתחום משאבי המים, הזמינות למקורות אלו פחתה באופן מדאיג בעשורים האחרונים. מצב זה קורה הודות לשימוש בלתי יעיל במים לחקלאות, בשירותים עירוניים, וכן בעקבות השפעתם של שינויי האקלים. הבנק פועל לשנות מצב זה, למשל על ידי מימון פרויקט במדינת אואחאקה שעורך מודרניזציה ואופטימיזציה של מערכות המים והביוב במדינה, לצד השקעה בהדרכות, כלי עבודה, והטמעת מערכות מידע.

בדומה לבנק העולמי, גם לבנק הבין-אמריקאי לפיתוח ישנה תכנית אסטרטגית לפיתוח מקסיקו, עבור השנים 2018-2013. הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח הינו הגוף המוביל במתן השקעות והלוואות למדינות אמריקה הלטינית והקריביים, וקיים בו תהליך דומה לאישור פרויקטים לזה של הבנק העולמי.

התכנית האסטרטגית של הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח משיקה בנקודות רבות עם זו של הבנק העולמי. תכנית זו מתקדמת בשלושה תחומים: פרודוקטיביות, פיתוח חברתי ופיתוח עירוני וכפרי. הפיתוח העירוני וכפרי כולל אמצעים להתמודדות עם שינויי האקלים. דוגמה למטרות הפיתוח העירוני הינה פרויקט שאושר לאחרונה בדבר התקנה של פאנלים סולאריים על גגות של בתים פרטיים למטרות צריכה עצמית. הפיתוח הכפרי מתמקד בהגברת התפוקה החקלאית ושיפור הנגישות למקורות מים באזורים אלו. גם בתחום זה צפויים להתפרסם פרויקטים רלוונטיים לחברות ישראליות.

למידע נוסף אודות הבנק העולמי ומוסדות פיננסיים נוספים ראו גם מדריך לעבודה מול המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והמסחר בוושינגטון, יחד עם מערך הנספחים המסחריים ויחידת כלי סיוע לתעשייה, פועלת לאיתור הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות במוסדות הפיננסיים הבינלאומיים. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה או בקשת סיוע!

Hila.mizrav@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

ענת כץ

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל