השקעות והזדמנויות: נציגי הבנק האירופי להשקעות (EIB) ביקרו בישראל בינואר 2016

ה- EIB) European Investment Bank) הינו הבנק של האיחוד האירופי להשקעות ולמימון לטווח הארוך. בעלי המניות בבנק הן 28 המדינות החברות באיחוד האירופי והוא עובד בצמוד עם מוסדות אחרים של האיחוד כדי ליישם את מדיניותו. ה- EIB הינו הלווה המולטיטראלי הגדול ביותר. על פי נתונים סטטיסטים של הבנק, בדצמבר 2014 הון המניות של הבנק (subscribed capital) עמד על 243 מיליארד יורו.

יותר מ-90% מהפעילות של הבנק מתמקדת באירופה, אך הוא פועל גם מחוץ ליבשת ותומך באסטרטגיות החוץ והפיתוח של הא”א (להלן: האיחוד האירופי). בין היתר מחוץ לאירופה, הבנק תומך בפרויקטים, שתורמים לפיתוח כלכלי במדינות שחתמו על ‘הסכמי אסוציאציה’ או שת”פ עם הא”א (למשל ישראל).

בשנת 2000 נחתם הסכם שת”פ בין ה- EIB לישראל, אשר אפשר לבנק לממן פרויקטים בישראל במסגרת השותפות האירופית-ים-תיכונית (EURO-MED). מ-2006 ועד 2015 הבנק הלווה לכ- 13 פרויקטים בישראל: למשל, ב-2015 השקעה של 141 מיליון יורו במתקן הסולרי התרמי בנגב, ב-2012 השקעה ב- Better Place בגובה 10 מיליון יורו, ב-2011 השקעה של כ- 120 מיליון יורו במתקן ההתפלה באשדוד של מקורות וגם השקעות במתקן ההתפלה בחדרה ב-2007 ו-2009. בנוסף, הבנק ביצע השקעות בחברות כימיקלים, הלוואה לבנק הפועלים, ועוד.

לאחרונה הנציבות האירופית העמידה בעדיפות גבוהה את עניין ההשקעות על סדר יומה, היות ומחסור בהשקעות באירופה זוהה כאחד הגורמים המעכבים צמיחה כלכלית ויצירת מקומות עבודה ביבשת. תכנית ההשקעות הנוכחית של הא”א מתמקדת בהסרת מכשולים להשקעות, אספקת סיוע טכני לפרוייקטי השקעה, וניצול יעיל יותר של משאבים פיננסים חדשים וישנים.

בין השנים 2020-2014 ניתן לבנק מנדט מהא”א להלוות כ- 10 מיליארד יורו למדינות השותפות הים-תיכוניות (כ-8 שותפות, ביניהן ישראל). ארבעה נושאים בעלי עדיפות להשקעות מצד הבנק הם: חדשנות ומיומנויות, נגישות למימון עבור עסקים קטנים, סביבה ואקלים, תשתיות.

בין התאריכים 11-14.1.16 ארגנה הנספחות בבריסל, יחד עם מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, ביקור בישראל של משלחת מה-EIB, שכללה ארבעה נציגים, ביניהם שתי מנהלות חטיבה כדי לדון באפשרויות להשקיע ולהלוות לחברות ישראליות ממקורות ה- EIB למימון המגזר הפרטי (private sector financing), כולל חברות-קטנות-עד-בינוניות (SMEs עד 250 עובדים), חברות בינוניות (Mid-Caps עד 3000 עובדים) ותאגידים גדולים יותר (larger corporates מעל 3000 עובדים).

כלים פוטנציאלים לחברות קטנות ובינוניות יכולים להיות סוגים שונים של הלוואות ביניים (intermediated loans), הלוואות מסחריות, או כלים ספציפיים לחברות חדשניות, כמו InnovFin. לחברות קטנות עד בינוניות ההלוואות וההשקעות תבוצענה באמצעות “גורם מתווך” (בנק או חברת השקעות) ולתאגידים- ישירות על ידי הבנק.

בין היתר, חברי משלחת הבנק פגשו נציגי ממשלה, לרבות ממשרד הכלכלה והתעשייה וממשרד האוצר, נציגי בנקים מסחריים, נציגים מהתאחדות התעשיינים, ממנהלת ISERD, נציגים מאשרא לביטוח סיכוני סחר חוץ וכמו כן, פגשו נציגים מהסקטור הפרטי. המשלחת לקחה חלק בוועידת סחר החוץ השנייה של ישראל, שהתקיימה ב- 13 בינואר השנה ואף נציגה מטעמם הייתה דוברת בפאנל, שהתקיים במסגרתה.

הא”א הינו שותף הסחר המרכזי של ישראל והסחר עימו גדל בהתמדה בעשור האחרון. בשנת 2014 היקף הסחר בין הצדדים עמד על כ- 40 מיליארד דולר, כאשר היקף היצוא הישראלי לא”א לשנת 2014 עמד על כ- 18 מיליארד דולרים והיווה כ- 32% מסך כלל היצוא. הסקטורים המרכזיים, בהם מייצאת ישראל לאיחוד האירופי, הינם מוצרים כימיים, אבנים יקרות ומתכות, וציוד מכונות. האיחוד מהווה את מקור הייבוא המרכזי של ישראל, כ-35% מסך היבוא.

במהלך 2015 נרשמה ירידה קלה בסחר בין הא”א לישראל (למשל הייצוא הישראלי ירד לכ- 16 מיליארד דולר) אולם נראה, כי חלק מהסיבות לכך הן שחיקת האירו מול הדולר (כאשר הנתונים נרשמים על ידינו בדולרים) וירידה במחירי האנרגיה, וכו’, כאשר מלבד אלו הסחר בין הצדדים יציב.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל