השוקולד והמגדלים שאף פעם לא טעמו ממנו…

 

עקב חופשת חג הפסחא, הפעילות בארגון הסחר העולמי הואטה ונרשמו ישיבות ספורות במהלך השבועיים האחרונים. כך מצאתי את עצמי נוכח בישיבה של המדינות הכי פחות מפותחות (LDC) (בתרגום ישיר ולא מוצלח במיוחד של Least Developed Countries). האו"ם מגדיר את רשימת המדינות הללו והיא נבחנת מחדש פעם בשלוש שנים. הקריטריונים להכרזה על מדינה כ- LDC כוללים: אי פיתוח כלכלי בעקבות מלחמות, מחלות, רגישות למשברים כלכליים עולמיים ואחוז התושבים מתחת לקו העוני. כיום, ישנם כ- 880 מיליון תושבים ב- 49 מדינות ה- LDC, שהינם כ- 12% מאוכלוסיית העולם, אך רק 1% מהסחר העולמי עובר דרכן.

בארגון הסחר העולמי (WTO) ברור לכולם, כי מדינות ה- LDC לא יידרשו לוויתורים חדשים במסגרת הגדרת תכנית העבודה לסיום סבב דוחא, שצפויה להסתיים עד ה- 31.7.15. ההפך הוא הנכון, כאשר לא מזמן התקיימה ישיבה בדרג בכיר ליישום החלטת באלי למתן יחס מועדף בסקטור השירותים למדינות ה- LDC.

מדינות מפותחות דיווחו בישיבה על ההקלות, שהן מתכננות לתת למדינות ה- LDC, כך שנותני שירותים ממדינות אלו יוכלו לזכות בגישה טובה וקלה יותר לשוקי המדינות המפותחות, פוטנציאל היישום קשה להערכה ורק ימים יגידו אם ההחלטה אכן תרמה במשהו להגברת הסחר ממדינות אלו.

מזכירות ה- WTO הציגה בוועדה נתונים המראים על מגמת עליה של ייצוא סחורות ממדינות ה- LCD בשנים האחרונות ועל מתן העדפה אמתית בשווקי היעד לכ- 60% מהייצוא ממדינות ה- LDC.

נתון מעניין נוסף הינו, כי כ- 50% מהפעילויות, שנועדו לתמיכה טכנית ואימון (TRTA) ב- 2014, ניתנו למדינות ה LDC. פעילויות אלו נועדו בעיקר להקניית כלים ודיסציפלינות, במגוון רחב של תחומים, לפקידים ממשלתיים על מנת להקל על השתלבות מדינותיהם במערכת הסחר העולמית. תכניות נוספות במסגרת ה- WTO ממומנות ע"י ממשלות הולנד, צרפת, אירלנד ועוד להכשרת והעצמת כוח אדם ממדינות מתפתחות.

כאן, ניתן לקרוא כיצד מלחמת המחירים "בעולם המפותח" משפיעה בסופו של דבר על החקלאי במדינת ה- LDC וכיצד מחירים נמוכים משפיעים על החקלאות במדינות אלו. ובסרטון מעלה ניתן לחזות ב- "First taste of chocolate in Ivory Coast", דברים שהם כל כך ברורים וטריוויאליים בעבורנו, כל כך זרים וחדשים לאחרים למרות שהם עצמם חלק משרשרת הייצור…

צור קשר עם:

אסי יוסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל