הצעת חקיקה של האיחוד האירופי להקשחת דרישות הייבוא על מארזי עץ בייבוא מוצרים מכל סוג לשוק האירופי

 

האיחוד האירופי אימץ רגולציה המבצעת האחדה של הבקרות והפעילויות הרשמיות של המדינות החברות ביישום חקיקות האיחוד בנושא מזון ומוצרים חקלאיים (רגולציה 2017/625), הכוללת בין היתר בקרות רשמיות המבוצעות על בעלי חיים וסחורות המיובאות לאיחוד האירופי ממדינות שלישיות.

כחלק מאימוץ החקיקות התומכות בחקיקת המסגרת הנ”ל, האיחוד האירופי הציע הצעת חקיקה הקובעת בקרות רשמיות על אריזות עץ המיובאות לאיחוד, ללא תלות בסוג המוצר הארוז.

בעניין זה, טיוטת תקנה שהוצעה על ידי הנציבות קובעת את החובה של הרשויות המוסמכות האירופיות לפתח תכנית פיקוח על מארזים אלו, המבוססת על הערכת סיכונים.
על מנת לארגן את הבקרות הרשמיות ולהימנע מעומס מיותר על בעלי העסקים, הצעת החקיקה מונה מספר מקרים ותנאים תחתם רשויות האכיפה האירופיות יוכלו לדרוש מהמפעיל הכלכלי, על בסיס תכנית הפיקוח, להודיע מבעוד מועד (pre-notification) על הגעתם של משלוחים הנכנסים לשוק האירופי באריזות עץ.

כמו כן, הרגולציה מונה את הצעדים שהרשויות יוכלו לנקוט במידה וימצאו ממצאים למזיקים בבדיקות אריזות העץ.

עבור מוצרים אשר יהיה חשש כי העץ נגוע או לא עבר טיפול כנדרש, המוצרים יעוכבו במכס עד 3 ימים ובאם ימצא כי העץ לא טופל כראוי (על פי הנוהל הבין-לאומי להגנת הצומח מספר ISPM15) העץ לא יאושר לכניסה לא”א ויצטרך לעבור תהליך של החזרה, השמדה או טיפול.

במקרים הנ”ל, המשלוח יצטרך פריקה והעברה לאריזות מתאימות.

על מנת למנוע עיכובים והוצאות כלכליות מיוצרות בנמלי הכניסה לאיחוד האירופי, על יצואנים ישראלים המשווקים סחורה לאיחוד האירופי באריזות עץ לדאוג כי במידה והמארזים טרם טופלו, הנ”ל יעברו טיפול ויסומנו כראוי, כנדרש בנוהל הבינ”ל ISPM15 המפורט לעיל.

החקיקה אמורה להיכנס לתוקפה ב-14 לדצמבר 2019.

חשוב להדגיש כי מדובר בכל יצוא באריזות עץ ולא רק עבור סחורה חקלאית המשולחת בארגזי עץ.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל