הצעה לסיווג קובלט (Cobalt) כחומר מסרטן תחת רגולציית CLP האירופית

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

האיחוד האירופי בוחן את האפשרות לסווג קובלט כחומר מסרטן בכל דרכי החשיפה תחת רגולציית ה-CLP. מוצרים רבים מכילים קובלט ובעיקר פלדות אל-חלד ועל כן השלכות הסיווג יהיו משמעותיות עבור מספר רב של תעשיות.

קובלט (Cobalt) הנו יסוד מתכתי קשיח, שתכונותיו הכימיות דומות מאוד לאלה של ברזל וניקל אשר לו שימושים רבים בתעשייה, בעיקר עבור מוצרי פלדת אל-חלד המכילות ניקל.

הנציבות האירופית מציעה לסווג קובלט תחת הרגולציה האירופית העוסקת בסיווג, תיוג ואריזה של חומרים כימיים (רגולציית ה-CLP) כחומר מסרטן בכל דרכי החשיפה (שאיפה, מגע, בליעה).

גורמים בתעשייה האירופית טוענים כי המידע הקיים אינו תומך בסיווג המחמיר ומבקשים מהנציבות זמן על מנת לבצע מחקרים נוספים. כמו כן טוענים הנ"ל כי הסיווג של קובלט יוביל לפגיעה בסחר עם האיחוד האירופי, גם עבור מוצרים המכילים אחוז נמוך של קובלט.

בנוסף להשלכות המידיות של הסיווג, ההחלטה יכולה להוביל לפגיעה במוניטין של מוצרים רבים ולגרום לצרכנים אירופים לחשוב שאינם בטוחים לשימוש, בעיקר מוצרים המכילים פלדת אל חלד במוצרים כגון מוצרים להכנת מזון, ובעיקר בציוד רפואי ובמוצרים לצרכי רפואת השיניים, שכן עבורם לא ניתן להגביל את דרכי החשיפה.

טרם נקבע תאריך להחלטה על הסיווג אך כיוון שסיווג זה יכול להשפיע על מספר רב של תעשיות ישראליות, נשמח לשמוע האם יש עניין בשינוי.

 

 

 

פוסטים נוספים