הצעה לסיווג טיטניום דו- חמצני (TiO2) כחומר מסרטן בשאיפה תחת רגולציית CLP האירופית

האיחוד האירופי בוחן את האפשרות לסווג טיטניום דו-חמצני תחת אחת הקטגוריות של חומרים מסרטנים תחת רגולציית ה-CLP, החלטה שבמידה ותעבור יהיו לה השלכות על התעשיות הרבות העושות שימוש בתרכובת הכימית. 

טיטניום דו-­חמצני (TiO2) הינה תרכובת כימית של טיטניום וחמצן: בתעשייה נעשה שימוש נרחב בתרכובת, בסקטורים שונים ומגוונים שכן תפקיד התרכובת הינה להלבין מוצרים (כגון, תעשיית הצבעים, תעשיית הנייר, קוסמטיקה, תרופות תעשיית הרכב, תעשיית המזון ועוד).

בשנה שעברה פרסם האיחוד האירופי המלצה להחמיר את הסיווג של ה-TiO2 תחת הרגולציה האירופית העוסקת בסיווג, תיוג ואריזה של חומרים כימיים (רגולציית ה-CLP) כחומר הנחשד כחומר מסרטן בדרך החשיפה של שאיפה.

התעשייה האירופית מתנגדת להצעה וטוענת כי תיצור חסמי סחר על בסיס בטענות הבאות:

  • הסיווג יכול להשפיע על חקיקות אירופיות נוספות עבור TiO2, ללא התייחסות לדרך החשיפה (שכן הסיווג מכוון לשאיפה בלבד), מה שעלול להוביל לאיסור שימוש בחומרים הבאים במגע עם מזון, תרופות, קוסמטיקה וצעצועים אפילו שאין סיכון של חשיפה בשאיפה.
  • סיווג תחת ה-CLP מכוון להגן על צרכנים, כאשר החשיפה ללקוחות של אבקת TiO2 שניתן לשאוף, זניחה.
  • חשש מאפקט הדומינו- החשש המתואר עבור TiO2 כאבק אינו ייחודי לתרכובת זו- התרכובת מוגדרת "כחומר המתמוסס בצורה גרועה"- poorly soluble dust substance. קיימים יותר מ-300 חומרים אשר נופלים בקטגוריה הנ"ל ועל כן בעתיד ייתכן שיפלו תחת סיווג דומה מה שיוביל לחסמי סחר והגבלות נוספות. במידה ולא יסווגו חומרים אלו באופן דומה, תיווצר אפליה כנגד ייבוא של מוצרים המכילים TiO2 שיסומנו כ-CMR.
  • השלכות על מחויבויות הטיפול בפסולת: הסיווג יחייב חברות לנקוט בהליכים של סילוק פסולת מסוכנת. המשמעות אינה מידית עבור מדינות שלישיות שכן זה נעשה באיחוד האירופי, אך ישנה סכנה כי ההתייקרות של הטיפול באשפה תגולגל בשרשרת האספקה.

טרם נקבע תאריך להחלטה על הסיווג אך כיוון שסיווג זה יכול להשפיע על מספר רב של תעשיות ישראליות, נשמח לשמוע האם יש עניין בשינוי.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל