ארגונים בין-לאומיים

בחרו בלוג

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
Emerging Markets
הגשת בקשה לתעודת יצואן
פתיחת פנייה חדשה לנספח

הצעה לסיווג טיטניום דו- חמצני (TiO2) כחומר מסרטן בשאיפה תחת רגולציית CLP האירופית

פורסם ע"י , הנספחת המסחרית לאיחוד האירופי בריסל, בלגיה , בתאריך 18 באפריל 2019

טיטניום דו-­חמצני הינה תרכובת כימית של טיטניום וחמצן: בתעשייה נעשה שימוש נרחב בתרכובת, בסקטורים שונים ומגוונים (תעשיית הצבעים, תעשיית הנייר, קוסמטיקה, תרופות תעשיית הרכב, תעשיית המזון ועוד).

בשנה שעברה פרסם האיחוד האירופי המלצה לסווג את ה-TiO2 תחת רגולציית ה-CLP (העוסקת בסיווג, תיוג ואריזה של חומרים כימיים) כחומר CMR (חומר מוטוגני, גורם סרטן, רעיל לרבייה- Carcinogenic, Mutagenic or toxic to reproduction) כחשד לחומר מסרטן בקטגוריה 2, בדרך החשיפה של שאיפה:

CATEGORY 2: Suspected human carcinogens. Classification based on the evidence obtained from human and/or animal studies, but which is not sufficiently convincing to place the substance in Category 1A or 1B

התעשייה האירופית כמו גם מדינות שלישיות מתנגדות להצעה וטוענת כי תיצור חסמי סחר על בסיס בטענות הבאות:

  • הסיווג יכול להשפיע על חקיקות אירופיות נוספות עבור TiO2, ללא התייחסות לדרך החשיפה (שכן הסיווג מכוון לשאיפה בלבד), מה שעלול להוביל לאיסור שימוש בחומרים הבאים במגע עם מזון, תרופות, קוסמטיקה וצעצועים אפילו שאין סיכון של חשיפה בשאיפה.
  • סיווג תחת ה-CLP מכוון להגן על צרכנים, כאשר החשיפה ללקוחות של אבקת TiO2 שניתן לשאוף, זניחה.
  • חשש מאפקט הדומינו- החשש המתואר עבור TiO2 כאבק אינו ייחודי לתרכובת זו- התרכובת מוגדרת "כחומר המתמוסס בצורה גרועה"- poorly soluble dust substance. קיימים יותר מ-300 חומרים אשר נופלים בקטגוריה הנ"ל ועל כן בעתיד ייתכן שיפלו תחת סיווג דומה מה שיוביל לחסמי סחר והגבלות נוספות. במידה ולא יסווגו חומרים אלו באופן דומה, תיווצר אפליה כנגד ייבוא של מוצרים המכילים TiO2 שיסומנו כ-CMR.
  • השלכות על מחויבויות הטיפול בפסולת: הסיווג יחייב חברות לנקוט בהליכים של סילוק פסולת מסוכנת. המשמעות אינה מידית עבור מדינות שלישיות שכן זה נעשה באיחוד האירופי, אך ישנה סכנה כי ההתייקרות של הטיפול באשפה תגולגל בשרשרת האספקה.

ההצעה לסיווג נקבעה לעלות להצבעה בחודש אפריל, אך לא התקיימה ונדחתה בשלב זה למועד לא ידוע.

נטע בר-אל הנספחת המסחרית לאיחוד האירופי בריסל, בלגיה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה להנספחת המסחרית לאיחוד האירופי בריסל, בלגיה, נטע בר-אל