הפרלמט האירופי יוצא בעקבות שומן טראנס

fatלאחרונה פורסמה כוונת משרד הבריאות לחייב סימון מוצרי מזון עתירים בסוכר, מלח ושומנים רווים בעקבות עבודתה של ‘הועדה לאסדרה של תזונה בריאה’ (“וועדת הסוכר”), אשר הוקמה במטרה לקיים דיון ולגבש מדיניות בתחום רגולציה מקדמת תזונה בריאה בישראל.  ממסקנותיה יגזרו החלטות רגולטוריות אשר ישפיעו על תעשיית המזון בישראל.

טרנד החתירה לסימון מוצרי מזון ו/או הגבלת אחוזים של מרכיבים מסוימים במזון לצריכת אדם, רווחים בשנים האחרונות במספר מדינות בעולם.

באוקטובר השנה, הפרלמנט האירופי הצביע ברוב גורף (586 בעד, 19 נגד ו-38 נמנעים) בעד החלטה (Resolution) הקוראת לנציבות (הגוף באיחוד האירופי בעל הסמכות להגיש הצעות לחקיקה), להגיש בשנתיים הקרובות הצעה לחקיקה אשר תגביל את רמות שומן הטארנס (trans-fatty acids) המיוצרות באופן תעשייתי, אשר יותרו לשימוש באוכל מעובד. על פי הפרלמנט, צריכת שומן טראנס קשורה בעיקר לצריכה של מזון מעובד המיוצר באופן תעשייתי המכיל שמנים מוקשים חלקית.

כיום, אין חקיקה אירופית המסדירה (regulate) את תכולת שומן טראנס במוצרי מזון. בנוסף, לא קיימות דרישות סימון (labeling) ספציפיות.

רגולציית EC) No 1169/2011 העוסקת במתן מידע על מזון לצרכנים, דורשת מהיצרנים לפרט את כל המרכיבים הכלולים במוצר על תוויות או על אריזת המוצר (לדוגמה, ציון שמן צמחי שנעשה בו שימוש כגון שמן חמניות), אך אין הרגולציה דורשת לציין באיזה סוג שומן מדובר (type of fats).

מרשימת המרכיבים, צרכנים יכולים לראות האם המוצר מכיל שומנים מוקשים חלקית (partially hydrogenated oils). במידה וכן, יתכן שהמוצר מכין שומן טראנס, אך השיעור המדויק לא מוצג.

הרגולציה מציגה רשימה של מידע תזונתי שיש לציין על תווית המוצר, כמו גם רשימה של מרכיבים שהיצרן יכול לציין באופן וולונטרי; שומן טראנס אינו מופיע באף אחת מהרשימות הנ”ל. על כן, אין זה אפשרי כיום להצביע על המצאות שומן טראנס במוצרי מזון באיחוד האירופי.

אמצעים וולנטרים להפחתת שומן טראנס קיימים בבלגיה, גרמניה, הולנד, פולין, בריטניה ויוון. דנמרק הייתה המדינה האירופית הראשונה להגביל בחקיקה את תכולת שומן הטראנס בשמנים ושומן, המיועדים לצריכת בני אדם.

הפרלמנט האירפי ציין בדיונו, כי בדנמרק, ההחלטה להגביל את השימוש בשומן טראנס המיוצר באופן תעשייתי ל-2% בשמנים, הוכחה כמוצלחת שכן הביאה להפחתה משמעותית במקרי מוות שנגרמו על ידי מחלות לב וכלי דם.

אוסטריה והונגריה אימצו גם הן בהמשך מגבלות חוקיות על שומן טראנס במוצרי מזון.

כזכור, ביוני 2015 בארה”ב, מנהל המזון והתרופות (FDA) פרסם כי שמנים מוקשים חלקית, שמקורם העיקרי הינו בשומן טראנס במזון מעובד, אינם נחשבים יותר כבטוחים לשימוש במזון בני אדם.

ה-FDA  נתן תקופת מעבר של 3 שנים אשר תאפשר לחברות לעצב מחדש את מוצריהן ללא שומנים מוקשים חלקית ו/או לעתור ל-FDA בבקשה לקבלת היתר (permit) לשימוש ספציפי בחומרים אלו.

בתום תקופת המעבר, לא יותר שימוש בשומנים מוקשים חלקית במזון לצריכת אדם, אלא אם אושר ע”י ה-FDA.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל