הסכם סחר בין האיחוד האירופי ומדינות המרקוסור

 

האיחוד האירופי וגוש מדינות המרקוסור (ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי ופרגוואי) הגיעו החודש (יולי 2019) להסכמה פוליטית על הסכם סחר בין הגושים (הסכם אזור סחר חופשי – אס”ח). הסכם הסחר מהווה חלק מהסכם אסוציאציה רחב בין הצדדים אשר יאחד את השותפות הפוליטית האסטרטגית עם שותפות כלכלית.

המו”מ בין הצדדים נמשך קרוב ל-20 שנה, כאשר סיבוב המו”מ הראשון התקיים כבר בשנת 2000.

ההסכם בין הגושים הינו הסכם הכולל 780 מיליון אזרחים וערך הסחר בין הצדדים כבר עומד על 88 מיליארד יורו בשנה בטובין ועל 34 מיליארד יורו בשירותים.

בעוד שייצוא הטובין מהאיחוד האירופי למרקוסור עומד על סכום דומה לייצוא האירופי למרקוסור (45 מיליארד יורו מול 43 מיליארד יורו, בהתאמה), בתחום השירותים התמונה שונה. חברות אירופיות מייצאות כיום שירותים בערך של 23 מיליארד יורו ללקוחות במדינות גוש המרקוסור לעומת ייצוא של 11 מיליארד יורו שירותים המסופקים ללקוחות אירופים ע”י חברות מהמרקוסור.

ההסכם יסיר בהדרגה מכסים על 91% מהטובין שחברות אירופיות מייצאות למרקוסור. עבור מוצרים תעשייתיים יוסרו מכסים עבור מוצרים כגון מכוניות (הממוסות היום ב-35%), חלקי חילוף (הממוסים בין 14%-18%), מיכון (ממוסה בין 14%-20%), כימיקלים (הממוסים עד 18%), תרופות (ממוסים עד 14%). ההסכם יסיר בהדרגה מכסים על ייצוא מוצרי מזון ושתייה מהאיחוד האירופי למרקוסור כגון יין (ממוסה כיום ב-27%), שוקולד (ממוסה ב-20%), משקאות קלים (ממוסים בין 20%-35%).

כמו כן, ההסכם יסיר מכסים על 92% מהטובין הנכנסים מהמרקוסור לא”א. בתחום החקלאות, ההסכם יסיר כ- 92% מהמכסים על סחורה חקלאית מהמרקוסור הנכנסת לאיחוד האירופי ועוד 7% תחת מכסות, אל מול הסרת מכסים מכ-91% מהמוצרים המיוצאים מצד האיחוד למרקוסור ועוד 1% יכוסה במכסות.

כמו כן, ההסכם עוסק גם בסחר אלקטרוני וכולל סעיפים החותרים להסיר חסמי סחר לא מוצדקים באמצעים אלקטרונים ולהבטיח סביבה בטוחה לצרכנים ביחס למידע הפרטי שלהם.

במסגרת ההסכם, לראשונה מדינות המרקוסור יפתחו את שוק הרכש הממשלתי שלהן ויאפשרו לחברות אירופיות להתמודד במכרזים ציבוריים ברשויות ציבוריות (כגון, משרדי ממשלה מרכזיים, סוכנויות ממשלתיות ופדרליות). מדינות המרקוסור הסכימו לפרסם מכרזים המכוסים בתחום ההסכם באופן מקוון.

האיחוד האירופי יפתח בגישה הדדית את שוק הרכש הציבורי ברמה מרכזית, קרי, רכש על ידי מוסדות האיחוד האירופי, וכן על ידי רשויות השלטון המרכזי של המדינות החברות באיחוד האירופי.

ההסכם יאפשרו לתעשייה האירופית גישה קלה יותר לחומרי גלם מסוימים על ידי הקטנה או ביטול מכסים שמדינות המרקוסור מטילות כיום על היצוא לאיחוד האירופי של מוצרים כגון עורות (שהם חומרי גלם עיקריים לתעשיית העור של האיחוד האירופי) או מוצרי סויה (שהם חומרי מפתח להאכלת בעלי חיים). כמו כן ההסכם אוסר על מונופולים בייבוא ובייצוא.

ההסכם הינו הסכם עקרוני אשר כפוף לאישור המועצה האירופית והפרלמנט האירופי כמו גם אישור המדינות החברות באיחוד האירופי מצד האירופים. מצד המרקוסור יש צורך באישור פרלמנטים לאומיים של המדינות.

ישראל הייתה המדינה הראשונה מחוץ לאמל”ט שחתמה על הסכם מול מרקוסור ב-2007, והיחידה שנהנית מגישה מועדפת לשווקים של מדינות מרקוסור מאז כניסת ההסכם לתוקף ב-2010 (למעט מצרים, מולה נכנס הסכם סחר חופשי לתוקף ב-2017). כלומר חברות ישראליות נהנות עדיין מיתרון תחרותי משמעותי על פני יבוא מתחרה מאסיה, אירופה וצפון אמריקה.

למידע נוסף ניתן לפנות למשרדנו במייל Brussels@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל