הסכם הרכישות הממשלתיות: ניו זילנד ומונטנגרו בפנים, סין עדיין בחוץ

לאחר שבאפריל השנה 2/3 מהחברות להסכם הרכישות הממשלתיות (Government Procurement Agreement-GPA) סיימו את תהליכי אשרור ההסכם במדינות שלהן (בישראל ע”י הכנסת והממשלה), ההסכם המשודרג נכנס לתוקף. ההסכם מקנה לחברות ישראליות גישה למכרזים ממשלתיים בחו”ל ללא הפליה אל מול מציע מקומי וגם מעניק לחברות זרות גישה לשוק הרכש הממשלתי הישראלי.

בשבוע שעבר זו כבר היתה “סיבה למסיבה”: ניו זילנד ומונטנגרו השלימו את תהליך קבלתן לקבוצה של 15 מדינות, שחברות בהסכם (כאשר 28 חברותיו של האיחוד האירופי נספרות כמדינה אחת בהסכם). המשא ומתן מול ניו זילנד נמשך כשנה וכפי שדיווחנו בפוסט הקודם, בשיאו של המשא ומתן, בבאלי שבאינדונזיה, השר הניו-זילנדי הציב אולטימאטום של : “TAKE IT OR LEAVE IT” לא תהיה הצעה טובה יותר. מאז זרמו הרבה מים באגם ג’נבה, ההצעה הניו זילנדית השתפרה והגענו ליום המיוחל, שבו חברות ה-GPA מרוצות מהגישה שניו זילנד נותנת למכרזים הממשלתיים שלה (מעניין אם הדבר כולל גם מכרזי תערובות מזון לכבשים…)

הדרך של מונטנגרו להצטרפות הייתה קלה וקצרה יותר וארכה כשנה. בתחילה, תצטרף כחברה עצמאית ולאחר מכן תשתלב כחברה במסגרת האיחוד האירופי.

מעניין לציין, שסין מנסה להצטרף להסכם מאז תחילת 2008 וכבר הגישה 5 הצעות. המבנה השלטוני וחוקים, שנדרשים לעבור רביזיה, אינם מאפשרם לסינים להתחייב לפתוח באופן מוחלט את הרכש הממשלתי שלהם לחברות זרות. עם זאת, התחייבו הסינים על עבודה מאומצת בביצוע ההתאמות החקיקתיות הנדרשות מתוך רצון להצטרף כחברים חדשים להסכם.

אם יש לכם שאלה בנושא או אם אתם מעוניינים במידע נוסף אתם מוזמנים לפנות לנספחות המסחרית בג’נבה המכסה את הפעילות באירגון הסחר העולמי (WTO).

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל