הסחר העולמי תמונת מצב 2016 – לא נראה מבטיח…

הסחר העולמי שע”פ התחזיות בתחילת השנה אמור היה לגדול בכ 3% צפוי כעת לגדול רק בכ 1.7% ב 2016, זאת ע”פ עדכון של מחלקת המחקר בארגון הסחר העולמי. לעומת זאת, התחזית ל 2017 עומדת כעת על גידול של 1.8%-3.1%. בסיכומו של דבר, 2016 צפויה להיות שנה קשה ומה הכוונה ? הגידול בסחר העולמי צפוי להיות הנמוך ביותר מזה כשבע שנים, מאז המשבר הפיננסי העולמי ב 2009.

נתוני הייבוא מראים חוסר יציבות הן בכלכלות המתפתחות והן בכלכלות המפותחות ושני הרבעונים הראשונים של 2016 הסתיימו בסטגנציה בייבוא. ההאטה מורגשת בכל היבשות, בדרום אמריקה מדובר בעיקר בדשדוש מתמשך בכלכלה הברזילאית והייבוא לכלל היבשת צפוי לצנוח בכ 8%, במזרח מוזכרת סין כגורם המרכזי להאטת הצמיחה והדבר נכון, אומנם במידה פחותה, גם לגידול בייבוא לארה”ב שירד מתחזית של 4% לכ 2%. נתוני הייצוא לעומת זאת, מראים גידול של פחות מ 1% הן באסיה והן בצפון אמריקה, בעוד שבדרום אמריקה הייצוא צפוי לגדול בכ 4% בעיקר בעקבות שינויי שער החליפין.

אינדיקטור מעניין נוסף הוא היחס בין הגידול בסחר לבין הגידול ב GDP. באופן מסורתי הגידול בסחר היה פי 1.5 מהגידול ב GDP, במהלך שנות התשעים של המאה הקודמת היה לעיתים היחס גבוה יותר ועמד על 2:1, אך בשנים האחרונות הפער מצטמצם ואנו צועדים לכיוון של 1:1. במידה והמגמה תמשך, 2016 עשויה להיות השנה הראשונה מזה 15 שנה שהיחס אף עשוי ליפול מ 1:1. יחס גבוה מבטא את היכולת של כלכלות מתפתחות לצמוח ולשגשג, בעוד שיבוא גבוה מבטא את היכולת של כלכלות מפותחות לצמוח מהר יותר.

התחזית לחצי השני 2016 מעודדת טיפה יותר, אך עדיין תלויה בשלושה גורמים מרכזיים שזוהו כמשפיעים במיוחד: אי יציבות פיננסית ורפורמות מוניטריות בשווקים מפותחים, הרטוריקה כנגד סחר שהולכת וגוברת עשויה להשפיע על מקבלי ההחלטות לאמץ מהלכים או חקיקה פרוטקציוניסטים ומעוותי סחר, היציאה של בריטניה מהאיחוד שטומנת בחובה אי וודאות רבה ומשפיעה על כלל הסחר ביבשת.

ומה לגבי 2017 ? בפעם הראשונה, כלכלני ה WTO מציינים שאי הוודאות כה רבה עד שהדבר מקשה עליהם לספק תחזית טובה. הגידול בסחר צפוי להיות בין 2%-3%, הגידול בייצוא בין 1.7%-3.4%  ובייבוא בין 1.7%-3.1%.

האם התחזיות יתממשו? זו כבר שאלה אחרת….

הנספחות המסחרית בג’נבה אמונה על ייצוג ישראל בארגון הסחר העולמי כמו גם קידום חברות ישראליות בשוק השוויצרי.

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל