הסדר סופי של הנציבות האירופית עם ענקית החיפוש האינטרנטי – גוגל – בנושא תחרותיות ברשת

Photo
Flickr/MoneyBlogNewz

לאחר יותר משלוש שנים של חקירה, הודיע נציב התחרות של האיחוד האירופי, חואקין אלמוניה’ (Joaquín Almunia) על החלטה בעניין הפרת חוקי הגבלים עסקיים באירופה על ידי גוגל, המבוססת על סדרה חדשה של התחייבויות שנעשו על ידי החברה האמריקנית. גוגל הבטיחה כי “בכל פעם שהיא מקדמת את שירותי החיפוש המיוחדים שלה בדפי האינטרנט שלה (למשל עבור מוצרים, בתי מלון, מסעדות, וכו’), שירותיהם של שלושה יריבים יוצגו אף הם באופן הנראה בבירור למשתמשים, ואשר יהיו ברי השוואה לאופן שבו גוגל מציגה את כל השירותים שלה “, נכתב בהודעה לעיתונות שפרסמה הנציבות האירופית ב-5 בפברואר.

ענקית הטכנולוגיה האמריקנית הואשמה בניצול המעמד הדומיננטי שלה בתחום החיפוש המקוון, ובנוסף כי פעילותה מהווה תחרות בלתי הוגנת בשוק הנפרד של שירותי השוואת מחירים.

ההתרחבות של גוגל מחיפוש באינטרנט לתחומים משיקים כגון ביצוע הזמנות למלונות, נסיעות או מסעדות, העלתה חששות ודחפה את הנציבות האירופית לפתוח בחקירת הגבלים עסקיים בחודש נובמבר 2010, על הפרה אפשרית הנובעת מהעמדה הדומיננטית של גוגל.

במשך מספר שנים ניסה אלמוניה שוב ושוב ליישב את המאבק המשפטי סביב מנוע החיפוש של גוגל, וכעת סיומו של המקרה מסתמן כמאבק המשפטי החשוב ביותר לעתידו של הסחר המקוון (e-commerce) באירופה.

אלמוניה אמר, כי ההתחייבויות חדשות “עונות על החששות”, ובכך סללו את הדרך להסדר סופי עם ענקית החיפוש המקוון, לאחר דחיית שתי הצעות קודמות שנעשו על ידי גוגל.

למרות המגבלות החלות לעיתים על סחר מעבר לגבולות, סחר מקוון נמצא במגמת עליה באירופה, והוא צפוי להגיע להיקף כולל של למעלה מ-260 מיליארד אירו עד שנת 2015. עליה מ-159 מיליארד אירו בשנת 2011. חלק הולך וגדל של פעילות זו עובר כעת דרך ביצוע חיפוש באינטרנט, אשר עבור משתמשים רבים מהווה השער הראשי לאינטרנט וסחר מקוון.

באופן בלתי נמנע, מצב זה מציב שאלות רבות על התפקיד הדומיננטי של חברת גוגל, אשר ללא ספק מהווה את מנוע החיפוש החשוב ביותר באירופה ובעולם. על פי כמה הערכות , גוגל שולטת בכ-94% מהחיפוש האינטרנטי באירופה.

לקריאת הידיעה המלאה: לחץ/י כאן

צור קשר עם:

מורן בוגנים

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל