הנציבות האירופית תשקיע 16 מיליארד יורו במימון מחקר וחדשנות בשנתיים הקרובות

bulb-40701_640

הנציבות האירופית תנסה להגביר את התחרותיות של אירופה ע”י השקעה של כ-16 מיליארד יורו במחקר וחדשנות תחת הוריזון 2020 באמצעות תכנית עבודה חדשה לשנים 2016-2017, אשר התקבלה השבוע (13 באוקטובר) באיחוד האירופי. טרם פורסמה הגרסה הרשמית. להלן קישור לטיוטה, שעלתה לאישור.

תכנית העבודה החדשה מציעה הזדמנויות מימון באמצעות מגוון קולות קוראים, רכש ציבורי וכלים אחרים וסך הכול תכסה כ-600 נושאים.

התכנית תתמוך במגוון של יוזמות; מודרניזציה של תעשיית הייצור באירופה (מיליארד יורו), טכנולוגיות ותקנים לנהיגה אוטומטית (מעל 100 מיליון יורו), אינטרנט ודיגיטציה (digitization) של תעשיות האיחוד (139 מיליון יורו), יוזמת הכלכלה המעגלית (670 מיליון יורו), ערים חכמות ובנות קיימא (232 מיליון יורו) על מנת לשלב תשתיות תחבורה, אנרגיה ורשתות דיגיטליות בסביבה עירונית.

בנוסף, כ-8 מיליון יורו יוקדשו למחקר על ביטחון הגבולות החיצוניים של האיחוד האירופי בניסיון לזהות ולמנוע סחר והברחת בני אדם, 27 מיליון יורו יושקעו בטכנולוגיות חדשות למניעת פשע וטרור ו-15 מיליון יורו יוקצו לטובת מחקר מקורות והשלכות ההגירה לאיחוד.

כמו כן, התכנית תתבסס על הצלחות קודמות במחקר בתחום הבריאות, כמו תגליות פורצות הדרך הקשורות לאבולה (תכניות אשר נתמכות ע”י הוריזון 2020), ע”י השקעה של 5 מיליון יורו, בניסיון למצוא פתרון כנגד התפרצות מזיקי עץ הזית.

תכנית העבודה החדשה מכוונת גם להגביר את ההשפעה של הוריזון 2020. ראשית, התכנית תבטיח, כי יותר כסף יהיה זמין לחברות חדשניות (innovative) בעזרת הזדמנויות מינוף חדשות בתמיכת הקרן האירופית להשקעה אסטרטגית (EFSI), בנוסף למעל 740 מיליון יורו, המוקדשים לתמיכה במחקר וחדשנות בחברות קטנות ובינוניות.

הנציבות מתעתדת להשקיע בשיפור הסינרגיה של התכנית החדשה עם תכניות מימון אחרות של האיחוד האירופי, כמו גם ניסוח קריטריונים ברורים יותר להגשת מועמדות.

ISERD, המינהלת הישראלית למו”פ האירופי, הפועלת מלשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה, היא הגוף המסייע לקהילת המחקר הישראלית מן התעשייה והאקדמיה בכל הקשור להורייזון 2020.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל