הנחיות ה-OECD להתנהגות עסקית נאותה בסקטור החקלאי – ההזדמנות שלכם להשפיע

ה-OECD, בשיתוף ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO), מפתח הנחיות להתנהגות עסקית נאותה בסקטור החקלאי, וזו ההזדמנות שלכם להשפיע על ההנחיות!

טיוטת ההנחיות עוסקת בהתנהגות עסקית נאותה לכל אורך שרשרת הייצור של מוצרים חקלאיים. הטיוטה מנחה חברות רב לאומיות לפעול לכך שהפעילות שלהן תעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים הקיימים בתחום, ע"י קביעת נהלים פנימיים לבדיקת נאותות, טיפול ומעקב אחר סיכונים להתנהגות עסקית נאותה.

  • מה זה בכלל התנהגות עסקית נאותה? המושג התנהגות עסקית נאותה, או בשמו הנפוץ יותר בארץ "אחריות תאגידית", מתייחס למצב בו תאגיד עסקי פועל באחריות מול כלל הסביבה בה הוא פועל, מעבר לדרישות החוק. לרוב, תאגיד שפועל לפי סטנדרטים של אחריות תאגידית, יפעל לנהוג בצורה הוגנת מול לקוחותיו, עובדיו וספקיו, לשמור על זכויות אדם ועל זכויות אזרח, למזער את הפגיעה בסביבה, לשמור על משאבי הטבע לדורות הבאים ולגלות מעורבות בקהילה ולתרום לה.
  • האם זה מחייב? לא מדובר בהנחיות מחייבות, אך מדובר בנורמות בינלאומיות, אשר כדאי מאד לשים לב אליהן.
  • אז למה זה מעניין את החברה שלכם? החשיבות של התאמת הפעילות העסקית לסטנדרטים בינלאומיים של התנהגות עסקית נאותה, הולכת וגוברת בשנים האחרונות. כבר לא מדובר רק בבחירה ערכית של חברה לפעול באחריות מול הסביבה שלה, אלא שבשנים האחרונות יש להתנהגות עסקית נאותה השלכה ישירה על שורת הרווח, כאשר חברות בינלאומיות נמנעות מלרכוש מוצרים ושירותים מספקים שאינם עומדים בסטנדרטיים בינלאומיים.

במקרים רבים, הנחיות שאינן מחייבות, מאומצות ע"י מדינות וארגונים מסוימים והופכות למחייבות. לדוגמה, במקרה של "מינרלי קונפליקט" (Conflict Minerals), קיימת כיום דרישה חד משמעית מחברות אמריקאיות להתחקות אחר המקור של ארבעה מינרלים, אשר קיימים ברוב המכריע של מוצרי האלקטרוניקה ולנסות להימנע מלרכוש מינרלים אלו מאזורי קונפליקט. בהתאמה, החברות האמריקאיות דורשות מהספקים הישראלים שלהן לעמוד באותן דרישות, דבר אשר משית עלויות לא מבוטלות על התעשייה בישראל. כל "הסיפור" החל מהנחיות ה-OECD, שבראשיתן לא היו מחייבות!

עומדת בפניכם הזדמנות להשפיע על התהליך כבר מראשיתו, לפני שהכללים התגבשו!

טיוטת הנחיות ה-OECD להתנהגות עסקית נאותה בסקטור החקלאי מצורפת בקישור הבא וניתן להעביר הערות עד לתאריך 20 בפברואר 2015.

את התגובה יש להעביר ישירות ל-OECD, ע"פ הפרטים בקישור; אנא כתבו גם אותנו על תגובתכם במייל: Anat.Shamir@economy.gov.il.

 

לפרטים נוספים בנושא זה בפרט, או בנושא התנהגות עסקית נאותה בכלל, ניתן לפנות לנקודת הקשר הלאומית של ישראל לקווים המנחים לחברות רב לאומיות של ה- OECD, במינהל סחר חוץ של משרד הכלכלה:

ענת ארבל-שמיר Anat.Shamir@economy.gov.il

יוסי אקרמן Joseph.Akerman@economy.gov.il

צור קשר עם:

ענת ארבל-שמיר

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל