המשבר בארגון הסחר העולמי חלף – ממחר עסקים כרגיל

מי שהתהלך במסדרונות ארגון הסחר העולמי (WTO) בשבועיים האחרונים, יכול היה לחוש תחושה של הקלה באוויר, לאחר קיץ קשה, שבו עקב מחלוקת חריפה בין ארה"ב והודו שותקה פעילות הארגון. בפוסטים הקודמים, בין אם מדובר בהודו ובין אם בסין, תיארנו את המשבר, שפקד את הארגון ואת סיבותיו.

יו"ר המועצה הכללית, שגריר קנדה ג'ונתן פריד (Jonathan T. Fried), צפוי להכות בפטיש שלו מחר פעם אחת (אבל חזק) ולקבל שלוש החלטות משמעותיות וחשובות השזורות זו בזו:

הראשונה, הסכם פישוט הסחר (Trade Facilitation) ייכנס לתוקף ובעזרת כללים ברורים ומוגדרים יאפשר להגביר את הסחר בין המדינות, בד בבד עם הקמת רשויות מכס במדינות נחשלות. הסכם זה הינו ההסכם הראשון, שנחתם מאז ייסוד ה- WTO במתכונתו הנוכחית ב- 1994.

השנייה, פתרון הביניים בנושא מאגרי מזון ציבוריים (Public Stockholding), שמאפשר להודו לתמוך בחקלאיה. הפיתרון הזמני, שבו מדינות מתחייבות שלא לטעון כנגד הודו ואחרות במנגנון יישוב הסכסוכים של הארגון, עקב סבסוד היתר שהן מעניקות לאזרחיהן, יהיה תקף כל עוד לא נמצא פיתרון קבע אחר.

השלישית, התחייבות לעבוד בצורה אינטנסיבית להגדרת תוכנית עבודה לשנים 2015-2016.

20141121_155659

 

ולמה כל זה חשוב בכלל ?

מכיוון ששתי מדינות, שהינן מעצמות, מצאו את הדרך להידבר בינן לבין עצמן ולמצוא פיתרון,

מכיוון, שהדבר מביא רוחות חדשות וטובות לארגון וכבר כעת ניתן לראות ניצנים בדמות הסכמה אחרת של ארה"ב עם סין לחדש את המו"מ להסכם טכנולוגיות מידע (ITA),

מכיוון, שכעת ניתן להמשיך עם שאר החלטות "חבילת באלי", שאמורות להטיב עם המדינות הנחשלות לנסות לעזור להן ולו במאומה לצאת ממעגל העוני,

מכיוון, שכעת ניתן להתחיל להגדיר את תכנית העבודה ל 2015- 2016 ולדון על מה אנחנו בעצם רוצים לדון בשנים הבאות,

ומכיוון שאחת מ"שלוש הרגליים" המרכזיות של ה- WTO, רגל המו"מ הצליחה לצלוח משבר נוסף, אולי הרציני ביותר בתולדותיה ולהוכיח שהיא עדיין רלוונטית, חיה ובועטת.

ברוח חגיגית זו אסיים את הפוסט ואאחל לנו עוד הישגים רבים, משמעותיים וכמובן חורף פורה ואינטנסיבי.

צור קשר עם:

אסי יוסף

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל