הישג בניירובי ל- WTO? על כנס שרי הסחר של ארגון הסחר העולמי

ב- 19 בדצמבר הסתיים בניירובי, קניה, כנס שרי הסחר עם בחתימה על חבילה צנועה של הסכמים. לאור התחושות בג’נבה בשבועות שלפני הכנס, היו לא מעט שנשמו לרווחה.

כנס השרים הוא הגוף המנהל העליון של ה- WTO (ארגון הסחר העולמי), ארגון המהווה פלטפורמה יחידה במינה בעולם לשיחה בין 162 מדינות חברות על נושאי סחר, שיחה שהובילה בשנת 1995 להסכמים היסטוריים, שיצרו מערכת כללים מולטילטרלית, רב צדדית, לסחר הגלובלי.

מה שעמד במרכז כנסי השרים מאז שנת 2001, שבה הושק סבב דוחא, הוא הניסיון להגיע להסכמי סחר חדשים, אלא שמאז 2001 לא היו הישגים רבים בתחום זה והסבב רצוף משברים. בכנסים האחרונים, שבהם כבר היה ברור שיהיה קשה מאוד להגיע לחתימה כוללת של סבב דוחא, המאמץ התרכז בעיקרו בניסיון להגיע להישגים צנועים יותר, אינקרמנטליים, במקומות שבהם ניתן להגיע להסכמה.

MC10

בכנס הקודם שהיה בשנת 2013 בבאלי, הושג בצורה זו הסכם הסחר הראשון של הארגון, הסכם שנקרא trade facilitation agreement, שמטרתו פישוט הליכי סחר ברחבי העולם. ההסכם הזה נמצא כרגע בתהליכי אשרור ברחבי העולם וצפוי להביא לתרומה משמעותית לסחר הגלובלי ובעיקר לגישה טובה יותר לשווקים מתפתחים.

אלא שהכנס הנוכחי התחיל מנוקדת פתיחה בעייתית יותר- למעשה, עד ליום פתיחת הכנס לא רק שלא הושגה הסכמה טקסטים, אלא לא הושגה אף הסכמה על הנושאים שעליהם בכלל יסוב המו”מ וזו אכן נקודת פתיחה בעייתית, המשקפת את המצב בלא פשוט, שבו מצויה זרוע המו”מ של הארגון.

מלכתחילה היה ברור, שהסיכוי הרב ביותר להגיע להשיג כלשהו, אם אכן יהיה כזה, יהיה בתחום הסובסידיות הישירות ליצוא בחקלאות, אלא שהשיחות בג’נבה שלפני הכנס לא הובילו להסכמה כלשהי על הטקסט. סובסידיות ישירות ליצוא נחשבות לצורת הסיוע הממשלתית מעוותת הסחר ביותר.

עם ההגעה לניירובי, הלך והתחוור, שכדי להגיע להשיג כלשהו יהיה צורך ראשית להגיע להסכמה בין בעלות האינטרסים הגדולות ביותר בארגון. באופן טבעי, קשה לנהל מו”מ באולם, שבו יושבים נציגי 162 מדינות ולכן הדינמיקה של המו”מ כללה שיחות בקבוצות קטנות או בפגישות בילטרליות מאחורי הקלעים.

בסופו של דבר, לאחר הארכת הכנס ביום וחצי ומו”מ מרתוני שנמשך לתוך הלילה, הושגה הסכמה על חבילת החלטות, שהחשובה שבהן היא חיסול מידי של סובסידיות היצוא למדינות מפותחות, וחיסולם בתוך שנתיים במדינות מתפתחות.

WTO

הישג משמעותי? בהחלט. ובכל זאת, נראה שאת תשומת הלב בניירובי גנבה במידה לא מועטה ההכרזה על ההסכמה שגובשה בהסכם להרחבת ה- ITA, הסכם למתן פטור ממכס על מוצרי אלקטרוניקה ותקשורת, שנוהל שלא במסגרת הכללית של ה- WTO אלא בקבוצה וולונטרית של 53 מדינות, מחוץ לסבב דוחא. הסכם כמו ה- ITA הוא למעשה תוצאה ישירה של הסחבת של סבב דוחא.

ומה לגבי ישראל? ישראל יוצגה בכנס על ידי משלחת בראשות ראש מינהל סחר חוץ, אוהד כהן והשתתפו בה נציגים ממשרד הכלכלה, החוץ והחקלאות. כיוון שבישראל לא נהוגות סובסידיות יצוא בחקלאות, להסכם לא צפויה להיות השלכה כלשהי על ישראל. אין ספק שחיסול סובסידיות היצוא טוב לסחר העולמי בחקלאות. ישראל שותפה מלאה גם להסכם ה- ITA, שיישומו יתחיל במחצית 2016 (על כך בפוסט נפרד בהמשך).

את הטקסטים המלאים ומידע נוסף על כנס השרים ניתן לראות באתר ה- WTO.

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל