הודו במסר ברור לסין: לא מסכימה לדבר על השקעות

לפני כשבועיים קרה מקרה מעניין בארגון הסחר העולמי (WTO), הודו החליטה לחסום את אימוץ האג’נדה במועצה הכללית (GC) ובעצם להשהות את הדיונים למשך מספר ימים, עד שהתחדשו במתן הצהרה ע”י היו”ר כי דיון בנושא השקעות, אינו פוגע בעמדות עתידיות של אף אחד מהצדדים.

הרקע למחלוקת הוא במנדט של הארגון לדון על שכלול דיסיפלינות בהשקעות. כאשר שלא כבמקרים קודמים בהם “ההתנגשות” הייתה בין ארה”ב להודו, הרי שזאת הייתה הפעם הראשונה שהמחלוקת העיקרית הייתה בין סין להודו. אם להיות יותר מדויקים, הרי שבצד שרצה דיון על השקעות היו גם קוריאה, רוסיה ואח’ ואילו בצד שהתנגד, היו מדינות “שמסורתית” מתנגדות לכל דבר חדש כמו אוגנדה, בוליביה ואח’.
מעניין לציין שאת השינוי הגדול ביותר בחודשים האחרונים עשו ברזיל וארגנטינה. ארגנטינה, בתור מארחת כנס השרים הבא בדצמבר בבונוס איירס מנסה לקדם מגוון רחב של נושאים כגון השקעות, סחר אלקטרוני, ליברליזציה בחקלאות וקידום חברות קטנות ובינוניות וזאת כדי להגיע להישגים ולו מינימאליים בסוף השנה.

ברזיל הבינה כי אינה יכולה להמשיך בדרך הזו, כלכלתה המדשדשת מזה שנים רבות אינה עומדת “בציפיות” של העולם ממנה בתור אחת הכלכלות הגדולות. חילופי השגרירים בג’נבה לפני מספר חודשים ושינוי המדיניות, תורגמו לצעדי תמיכה בליברליזציית סחר במגוון נושאים כמו גם מו”מ ביליטראליים להסכמי סחר חופשי שהולכים ומתהווים בצד הברזילאי.

אם נחזור לנושאי ההשקעות, הרי שההתנגדות היא לא לנושא עצמו, כי אם להביא נושאים חדשים לשולחן המו”מ. לנושאים קודמים כמו מאגרי מזון ציבוריים ואמצעי מגן בחקלאות, שהינם אינטרסים מרכזיים של הודו, אמור להימצא פתרון קבע עד סוף השנה. אך בינתיים לא נראה שיש התקדמות משמעותית לקראת פתרון ובעצם זה מה שמציק להודו.

להוסיף על החגיגה, ארה”ב בתקופת חילופי האדמיניסטרציה ולנציגים בג’נבה אין הוראות ברורות מוושינגטון. מינוי ה USTR החדש אמור להשפיע תוך מספר שבועות בודדים, אך המדיניות של ארה”ב, כפי שמשתקפת עד כה בתחומי סחר שונים, לא אמורה להיות תומכת ליברליזציה בסחר.

אז כפי שהבנתם, תמונת המצב מעניינת מאי פעם. להערכתי, לאחר חודשי הקיץ, דברים יתבהרו במספר חזיתות ונוכל לראות לאן מתקדמים לקראת כנס השרים בבונוס איירס בדצמבר השנה.

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל