ההשפעה הצפויה של פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי על שוויץ

קנטון ג’נבה, הקנטון בו אני מתגורר ובו מצויה משלחת ישראל לארגונים הבין לאומיים, נמצא בחלק הדרום מערבי של שוויץ ונושק כמעט בכל חלקיו לצרפת. חצי מיליון התושבים שבו שואלים את עצמם כיצד העזיבה הצפויה של בריטניה את האיחוד האירופי, תשפיע על שוויץ בכלל, ועליהם בפרט.

קנטון ג’נבה ובריטניה נמצאים ביחסי מסחר הדדיים פוריים. כאשר השוק הבריטי הוא הרביעי בגודלו לייצוא לאחר צרפת, הונג קונג וארה”ב וגם רביעי להשקעות.

קנטון ג’נבה הוא השני בייצוא לבריטניה לאחר קנטון בזל והיבואן הגדול מבריטניה מבין כלל הקנטונים בהפרש ניכר. כאשר ענפי השירותים בניהם בנקאות וסחר בסחורות הינם המרכזיים שבהם. לכן, היה זה לא מפתיע כי שר הסחר של הקנטון, פייר מאודט, אמר ביום שישי כי הוא מודאג ששותף סחר כה חשוב נכנס לתקופה של אי יציבות וחוסר וודאות.

 

עם תחילת המסחר, לאחר ההכרזה על תוצאות משאל העם בבריטניה, נפל ה Swiss Market Index) SMI) בכ 5% ומניות הבנקים הגדולים נפלו בכ 10% בממוצע. שער החליפין של הפרנק לפאונד ירד והבנק המרכזי של שוויץ  (SNB) אישר שהוא מתערב במסחר על מנת לשמור על שע”ח פרנק-פאונד יציב ככל שניתן.

 

בנוסף, התיירים הבריטים אחראים למספר הלינות הגבוה ביותר במלונות בג’נבה, לפני עמיתיהם הגרמנים או הצרפתים. התיירים הבריטים נהנים מחופש תנועה ומעבר בין המדינות שבוודאי מקל על ההחלטה בבואך לבחור חופשה. חברת הלואו קוסט Easy Jet לבדה מפעילה יותר מ 200 טיסות שבועיות בין המדינות, גידול של כ 30% בעשור האחרון והחשש הוא כי הטיסות יהפכו ליקרות יותר וישפיעו שלילית על התיירות הנכנסת.

 

דאגה נוספת נובעת מהעובדה שבריסל ושוויץ היו אמורות להכנס למו”מ בנושאי הפליטים, ההגירה ומספר האשרות השנתיות לעובדים מה EU עוד הקיץ ולהגיע להסכמות בחודשים הקרובים ועד חורף 2017. כזכור במשאל עם שנערך ב 2014 הביעו השוויצרים רצון בהגבלת חופש התנועה והענקת רישיונות עבודה לאזרחים שאינם שוויצרים בניגוד להסכם עם האיחוד מ 1999. באיחוד מיד השעו אותם מחברותם בתוכניות המדעיות (כיום Horizon 2020) ומהזכות לקבל מענקים עד שהעניין יוסדר. כרגע ניתן להניח שבסדר העדיפויות של האיחוד האירופי, הנושא יידחק למקום נמוך יותר .

 

בעוד רבים מודאגים, לאחרים, היחלשות גוש האירו נראית כהזדמנות להשיג תוצאות טובות יותר במו”מ מול האיחוד בנוגע ליחסים עם שוויץ ופתיחות אפשרית למודלים חדשים של שת”פ כלכלי ופוליטי. ימים יגידו….

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל