ההכנות לכנס שרי הסחר בארגנטינה בעיצומן

תקופה מעניינת מאוד בארגון הסחר העולמי (WTO). המדינות החברות מתכוננות לכנס שרי הסחר האחד עשרה 11-MC  שיתקיים בסוף השנה בבונוס איירס, ארגנטינה.

מה הכוונה במתכוננים? על פי המסורת, אנחנו מנצלים את נוכחותם של השרים כדי לדחוף לתוצאות באחת משלושת הזרועות המרכזיות של הWTO , היא זרוע המו”מ.

אנחנו בעצם שואפים להגיע להסכמות של כלל 164 המדינות החברות בארגון (הסכמות מולטיליטראליות) כדי לדחוף לליברליזציה בסחורות או בשירותים. כרגע על הפרק ליברליזציה בסובסידיות לדייג לא חוקי/לא מדווח בהתאם למטרות לפיתוח בר-קיימא 2030 שהגדיר האו”ם וכוללות שמירה על האוקיינוסים והדגה.

בנוסף, הגברת הדיון על עסקים קטנים ובינוניים, סחר אלקטרוני והשקעות שנקראים ולא בכדי נושאי “המאה ה 21”. עוד “על השולחן”, ליברליזציה ברגולציות בשירותים ואולי אף בסובסידיות מקומיות בחקלאות.

באופן מפתיע נראה שאפילו הודו וסין מראות סימני מעורבות ורצון בהסכמות, כל אחת בהתאם לתחומים שצפויים לקדם את כלכלותיהן. תהליך קבלת ההחלטות בארגון נשען לטובה או לרעה על עקרון “הקונצנזוס” וכאן מגיע “הקאצ'”, ארה”ב עדיין בתהליך בחינה של מדיניות הסחר הגלובאלית שלה, מעורבותה בWTO  והאינטרסים המרכזיים שלה בסחר ובתחומים אחרים.

כאשר אתה שואל קולגות אמריקאים בג’נבה לגבי העמדות שלהם, אתה מקבל תשובה שמציינת שהם לא מרוצים ממספר דברים. הם לא מרוצים ממבנה מנגנון ישוב סכסוכי הסחר ב WTO, שקיבל מספר פסיקות בשנים האחרונות נגד ארה”ב והם לא מרוצים מתהליכי קבלת ההחלטות וממבנה ה WTO.

לגבי שאר הנושאים כולל אלה שהוזכרו מעלה, אתה לא מקבל תשובה מכיוון שהם עדיין “בבחינה” בוושינגטון. וכאן עולה שאלה משמעותית במירב המשלחות שמעורבות בנעשה בג’נבה. אם קיימת האפשרות שארה”ב תחסום כל ליברליזציה נוספת של סחר, מדוע לתת “פול גז בניוטראל” ?.

בסופו של דבר ולאחר שאתה מפשפש בזה, התשובה היא ברורה. מכיוון שאין לנו ברירה, מכיוון שאם אנחנו לא נדחוף ונתאמץ, סביר להניח שאף אחד לא יעשה זאת עבורנו.

בכנסי שרים, כמו בכדורגל, לזמן הפציעות יכולה להיות חשיבות גדולה. כדי שנוכל להגיע לתוצאה ממשית במידה ואחד הצדדים יראה גמישות בדקה ה 92, אנחנו חייבים להיות מוכנים עם טקסטים, טיוטת החלטות והצעות קונקרטיות על השולחן. בשביל להיות מוכנים, המשלחת הישראלית בג’נבה השתתפה כבר בעשרות פגישות בשבועיים האחרונים, ולא אגזים אם אומר שבחודש וחצי שלפנינו אנו נשתתף במאות נוספות ולו בשל הסיכוי שבסופו של דבר נוכל להשיג הסכמות חדשות, אפילו אם צנועות.

אז שיהיה לנו בהצלחה!!!

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל