הדרך לניירובי עוברת (או לא) בכנס ה- OECD בפריז

בתחילת החודש הנוכחי, התקיים כנס שרי סחר של ארגון המדינות המפותחות OECD. השרים ניצלו את הכנס גם לשני מפגשים בנושאים אחרים: הראשון, עדכון מצב המו"מ בהסכם TISA, הסכם שאפתני לפתיחת שווקים בשירותים והשני, מפגש בהובלת מנכ"ל ה- WTO  רוברטו אזבדו (Roberto Azevêdo) לבחינת התקדמות המו"מ לקראת כנס השרים העשירי של ארגון הסחר העולמי MC10, בניירובי, קניה בדצמבר השנה. מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מר אוהד כהן ונציגים מהנספחות ל- OECD בפריז ומהנספחות ל WTO בג'נבה ייצגו את ישראל.

נתחיל בחדשות הטובות. המו"מ בין 24 חברות TISA מתקדם בחודשים האחרונים בקצב משביע רצון. סבבי מו"מ מתישים של שבוע ימים נערכים אחת לחודשיים בממוצע בג'נבה ונרשמת התקדמות משמעותית בנושאים של שירותים פיננסיים, רגולציה, שקיפות, תקשורת, שירותים מקצועיים, תנועת עובדים ועוד.

השרים דנו בדרכים למקד את העבודה על הנושאים, שזוכים לתמיכה רחבה ולזנוח את אלו ששנויים במחלוקת. נושא מתן גישה לשווקים זכה לתשומת לב רבה, כאשר כל מדינה נדרשת לתת למדינה אחרת בהסכם גישה רחבה ככל שניתן לספקי השירותים שלה במגוון סקטורים. השרים סיכמו להאיץ את המו"מ, ככל שיתאפשר, על מנת לנסות להגיע לתוצאות כבר בסוף 2016. עם סיכום המו"מ, ישראל צפויה להינות מפתיחת שווקים חדשים, להם נוכל לספק מגוון שירותים.

בהמשך התקיים מושב נוסף, בו השרים התבקשו לענות מהם הנושאים, שהיו רוצים לראות בתוכנית העבודה של ה- WTO לשנים הקרובות, מהן התוצאות שהיו רוצים לראות מושגות עד ניירובי וכיצד ניתן להשיגן. בדברי המדינות, ניתן היה לראות את ההבדלים בגישות בין המדינות המפותחות לבין המתפתחות. המדינות המתפתחות טענו, כי מגיעות להן גמישויות משמעותיות, שכן מהות ולב סבב המו"מ הנוכחי DDA הינו ממד הפיתוח.

 

20150604_080700 20150604_151104

בניגוד אליהן, המדינות המפותחות טענו, כי הסחר העולמי השתנה דרמטית בעשור האחרון וכי מדינות, שנחשבו ככלכלות מתפתחות, התחזקו וכיום הן תופסות חלק משמעותי מהיקף הסחר העולמי. משכך, ההקלות שדובר עליהן ב- 2001 כבר לא רלוונטיות כיום.

מנכ"ל ה- WTO ושרת הסחר הקנייתית סיכומו את המושב בדברים פסימיים במיוחד. לדבריהם, הפערים בין המדינות עדיין רבים ורחבים וספק אם נוכל לגשר עליהם בעתיד. במידה ואכן ישאר המצב כך, הרי שיהיה עלינו לשקול מחדש את רלוונטיות זרוע המו"מ של ארגון הסחר העולמי.

הנספחות המסחרית בג'נבה אחראית על ייצוג ישראל בארגון הסחר העולמי כמו גם קידום הסחר בין ישראל לשוויץ. נשמח אם תפנו אלינו בכל שאלה שעולה.

צור קשר עם:

אסי יוסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל