האם צפויה התאוששות להשקעות באירופה?

בנק ההשקעות האירופי (European Investment Bank, EIB) פרסם לאחרונה סקר על פעילות ההשקעות של תאגידים באיחוד האירופי. הסקר בוצע בחודשים יולי- נובמבר 2016 והוא מצביע על התחזקות ההשקעות העסקיות באיחוד האירופי לצד פערים בהשקעות.

על פי הסקר, ההשקעות העסקיות מתאוששות בכל אירופה. עסקים קטנים ובינוניים וחברות מתחומי הבניה והשירותים צופות גידול בהשקעות שלהן מרמות נמוכות יחסית של השקעה בשנים האחרונות; חברות גדולות וחברות הפעילות בתחומי היצור והתשתיות צופות גידול בהשקעות מרמות גבוהות יותר של השקעות בשנים האחרונות.

יחד עם זאת, הסקר מלמד על קיומם של פערים בהשקעות. כ 15% מהחברות מדווחות שההשקעות שביצעו בשלוש השנים האחרונות היו נמוכות מכדי להבטיח את הצלחת העסק שלהן. פערי ההשקעה המדווחים ניכרים יותר בחברות הפעילות בייצור ובבניה.

פערי ההשקעה משקפים קושי אפשרי ביחס לאיכות הרכוש של החברות. בממוצע, חברות מדווחות שכ- 44% מהציוד והמכונות שלהן הינם עדכניים וכ- 40% מהציוד עומד בסטנדרטים גבוהים של יעילות אנרגטית.

מבחינת סדרי העדיפויות בהשקעות, נראה כי החלפת ציוד מצויה בעדיפות ראשונה עבור חברות רבות. כ-40% מהחברות ציינו שהחלפה של בניינים, מכונות, ציוד ו-IT הינה ההשקעה העיקרית הצפויה בשנים הקרובות. כ- 26% ציינו השקעה במוצרים או תהליכים חדשים כהשקעה מועדפת לשנים הקרובות וכ- 25% צופים השקעות בהגדלת הקיבולת. כ- 9% מהחברות שהשתתפו בסקר דיווחו שאינן מתכננות השקעות בשלוש השנים הקרובות.

רק כ- 50% מהחברות באיחוד האירופי דיווחו שהן פועלות בקיבולת מלאה או מעבר לזה.

עיקר ההשקעות הינן בנכסים מוחשיים: מכונות, ציוד, מקרקעין, מבנים מסחריים ותשתיות. רק כ- 38% מההשקעות מיועד למו”פ, תכנה, IT, אתר אינטרנט והכשרת עובדים.

להלן, מתוך הסקר, תיאור ההשקעות בשנה האחרונה על פי סוגי החברות:

מקור: EIBIS 2016/2017 Surveying Corporate Investment Activities, Needs and Financing in the EU

 

נכתב על ידי טל רוטשטיין, עובדת הנספחות הכלכלית בבריסל.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל