האיחוד האירופי שוקל להטיל מס חדש על שירותים דיגיטליים

באיחוד האירופי בוחנים את האפשרות לחוקק חוקי מס חדשים המתמקדים בחברות דיגיטליות המפיקות רווחים מפעילות אינטרנטית, תחת הכותרת Fair taxation of the digital economy.

חוסר ההתאמה בין חוקי המס הקיימים לשוק הדיגיטלי המתפתח עומדת במוקד דיון בינלאומי מזה מספר שנים.

כיום, יכולות חברות להפיק רווחים משירותים דיגיטליים במדינה מסוימת מבלי שתהיה להן נוכחות פיזית באותה מדינה. חוקי המס לעומת זאת מתעלמים מהשאלה היכן נמצא המשתמש וימסו את הפעילות הכלכלית במקום בו ממוקמת החברה.

כך נוצר עיוות במיסוי המתעלם מתרומתם של המשתמשים ליצירת הרווח (כך למשל, כאשר משתמשים חושפים את העדפותיהם בפני החברה הדיגיטלית הם למעשה מייצרים לה רווחים שכן זו תוכל להשתמש במידע למכירת פרסומות מותאמות אישית).

על רקע זה פרסמה הנציבות האירופית הצעה לרפורמה במיסוי חברות שתבטיח מיסוי רווחים במקום בו לעסק יש אינטראקציה משמעותית עם משתמשים בערוצים דיגיטליים.

הרפורמה תאפשר למדינות החברות לגבות מס על רווחים שנוצרו בשטחן גם אם לעסק אין נוכחות פיזית באותה מדינה.

כמו כן, הרפורמה תגדיר מחדש את האופן בו משוייכים רווחים למדינות החברות באופן שישקף טוב יותר את האופן בו יוצרות החברות רווחים מפעילות מקוונת ויבטיח קשר ממשי בין המקום בו נוצרים הרווחים למקום בו הם ממוסים. למשל, רווחים ימוסו על פי מקום הימצאו של המשתמש בזמן בו הוא צורך את השירות הדיגיטלי. זאת, במטרה להבטיח שחברות דיגיטליות יתרמו לקופה הציבורית כמו חברות מסורתיות.

הרפורמה בחוקי המס הינה פתרון לטווח הארוך אולם ברור לכולם שחקיקתה תצריך דיונים רבים ותימשך זמן רב.

על כן, במקביל לפרסום הרפורמה פרסמה הנציבות גם הצעה לפתרון ביניים בדמות מס זמני על פעילות דיגיטלית שצפוי לחול רק על חברות בעלות מחזורי מכירות גבוהים במיוחד ובפרט על ענקיות האינטרנט גוגל, פייסבוק וכד’.

פתרון הביניים שהציעה הנציבות נועד להתחיל למסות באופן מיידי פעולות שכיום אינן ממוסות באופן אפקטיבי והוא  יחול רק עד להשלמת הרפורמה בחוקי המס.

על פי הצעת הנציבות, מיסים יגבו על ידי מדינות חברות במקום בו המשתמשים נמצאים ויגבו אך ורק מחברות בעלות הכנסות של לפחות 750 מיליון אירו בכל העולם ולפחות 50 מיליון יורו באיחוד האירופי, כלומר המס בתקופת הביניים צפוי לחול בעיקר על ענקיות האינטרנט.

הנציבות מעריכה שגביית מס בגובה 3% תניב למדינות החברות הכנסה של כחמישה מיליארד יורו לשנה (במסגרת פתרון הביניים).

שתי הצעות החוק (לרפורמה ולפתרון הזמני) נמצאות כיום בדיונים בפרלמנט ובמועצה האירופיים ומעוררות חילוקי דעות בין הגורמים השונים ובין המדינות החברות באיחוד, על כן ניתן להניח שיידרש עוד זמן רב עד שתהפוכנה לחוק מחייב.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל