גועש ורועש בארגון הסחר העולמי – מכינים תוכנית עבודה

31.7.15, התאריך בו תכנית העבודה להשלמת סבב דוחא, שנמשך כבר 14 שנים תמימות, צריכה להיות מוגדרת ומושלמת והלחץ גדול.

מה עומד על הפרק? מחלוקת גדולה בין ארה"ב, סין, הודו, ברזיל והמדינות הנחשלות ועל מה? בעיקר על ההסכמות, שהושגו ב- 2008 וכמעט סיימו את הסבב הבלתי נגמר הזה. מדוע חולקים על ההסכמות? בעיקר משום שסין של 2008, שקיבלה בטיוטות ההסכמים באותו זמן הטבות מפליגות, אינה אותה סין של 2015 שכיום הינו שחקן גדול משמעותי ודומיננטי במפת הסחר העולמי.

על הפרק שלושה נושאים מרכזיים :

WTO+MONEY

ישראל וסבב דוחה

ישראל נמצאת בעמדה נוחה באופן יחסי. בשנים האחרונות, כחלק ממאבק ביוקר המחיה, משרד הכלכלה הוריד באופן חד צדדי מכסים במוצרים תעשייתיים רבים, כך שממוצע רמת המכסים בישראל הינו נמוך ביחס לשאר מדינות העולם ולכן מרחב התמרון שלנו במו"מ גדול יותר.

בנושא שירותים, ישראל חברה ב- Tisa) Trade in Services Agreement), יוזמה פלורילטראלית שאפתנית מאוד, שבה חברות 24 ׁ(האיחוד האירופי כאחת) מדינות ושמטרתה להקל בסחר בשירותים בין חברות היוזמה. המדינות צפויות להיפגש לחמישה סבבי מו"מ במהלך 2015, מתוך כוונה לסיים אותו במהלך 2016. מכאן, שאין לנו בעיה לקחת על עצמנו התחייבויות במסגרת ה- WTO, שכן, כפי שמסתמן כיום, השאפתנות במסגרת ה- WTO תהיה נמוכה יותר.

TISA
ישראל היא אחת מעשרים וארבע חברות חברות ב-Tisa

בחודש האחרון מתקיימות התייעצויות בכל שלושת הנושאים המרכזיים עם עשרות מדינות, קבוצות גיאוגרפיות של מדינות, נציגי קבוצות בחקלאות ובכל קונסטלציה אפשרית, מתוך כוונה להבין היכן אנו עומדים, מהו המכנה המשותף כיום ומהן ההסכמות אליהן ניתן להגיע על מנת להשאיר את סבב דוחא מאחורינו.

הנספחות המסחרית בג'נבה, המייצגת את ישראל בארגון הסחר העולמי, פועלת באופן שוטף לשיקוף האינטרסים הישראליים במהלך המו"מ תוך שיתוף פעולה מלא עם מטה משרד הכלכלה בירושלים. יש לכם שאלה? רוצים להביע את דעתכם? נשמח לשמוע מכם.

 

צור קשר עם:

אסי יוסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל