ברקסיט והשלכות על תעשיית הכימיקלים

קיימת אי וודאות לגביי עתיד חברותה של בריטניה באיחוד האירופי ולגביי אופן פרישתה. השאלה האם יאומץ הסכם פרישה או האם יהיה ברקסיט ללא הסכם ("ברקסיט קשה") נותרה בעינה.

המתואר מטה תקף עבור ברקסיט קשה, כלומר בתרחיש בו בריטניה חדלה להיות מדינה חברה, ללא תקופת מעבר וללא משא ומתן על הסכם עתידי עם האיחוד האירופי.

רישום כימיקלים (Registration)

כל חברה המייצרת כימיקלים או מכניסה לשוק האירופי כימיקלים בכמות הגדולה מטון בשנה, חייבת ברישום החומר אצל סוכנות הכימיקלים האירופית (ECHA). כיוון שרק חברות עם ישות משפטית באירופה מורשות להגיש בקשה לרישום, על חברות ממדינות שלישיות למנות נציג אירופי (OR -Only Representative) על מנת לבצע הרישום עבורן. אחת הדרישות עבור נציג מסוג זה הינה כי חייבת להיות לו ישות משפטית הממוקמת באירופה.

לאחר שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי נציגים הממוקמים בבריטניה לא יוכרו יותר כישות משפטית אירופית ולא יוכלו לבצע רישום עבור חברות הממוקמות ומייצרות כימיקלים במדינות שלישיות. האיחוד האירופי קורא לחברות לא אירופיות המשתמשות בשירותיו של נציג אחראי המבוסס בבריטניה להעביר את הרישום לנציג אחראי באיחוד האירופי או באחת ממדינות ה-EEA: איסלנד, נורבגיה או ליכטנשטיין.

לארגון הנציגים האחראיים באירופה לחצ/י על לינק זה.

אישור (Authorization)

חומרים מסוכנים (SVHC) דורשים השגת אישור לפני הכנסתם לשוק האירופי. לאחר שבריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי בקשות לאישורים שהוגשו או התקבלו בבריטניה, לא יהיו יותר תקפים באיחוד האירופי. הנציבות האירופית קוראת לחברות להעביר את הטיפול לנציג אחראי באחת ממדינות האיחוד האירופי או ה-EEA.

סוכנות הכימיקלים האירופית מאפשרת לבצע ולעדכן על השינויים הנדרשים במערכת הREACH-IT  אך את השינויים יש להשלים עד לפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

ניתן למצוא הנחיות להעברת הרישום מבריטניה למדינה חברה בלינק זה.

החקיקה הבריטית

כניסת כימיקלים לבריטניה לאחר הברקסיט תהיה כפופה לחוק הבריטי הלאומי.

עם זאת מסתמן כי החקיקה הבריטית תאמץ לתוכה את החקיקה והסטנדרטים האירופיים בתחום זה ותהליכי הרישום צפויים להיות זהים לתהליך היום תחת המערכות האירופיות.

סוכנות והבריאות והבטיחות הבריטית – HSE- Health and Safety Executive תהיה הגוף האמון על נושא זה בבריטניה והנ"ל פרסמה הנחיות לרגולציית כימיקלים בריטית.

צור קשר עם:

נטע בר-אל

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל