האתגרים הניצבים בפני הנציבות האירופית החדשה לקראת שנת 2015

Photo: Flickr/Yanni Koutsomitis
Photo: Flickr/Yanni Koutsomitis

הנציבות האירופית החדשה נכנסה לתפקידה ביום 1 בנובמבר 2014, תחת הנהגתו של הנשיא ז'אן-קלוד יונקר (Jean-Claude Juncker). לאחר חודשים של התנצחויות פוליטיות על המינויים לנציבות האירופיות, יונקר וצוותו החליפו באופן רשמי את קודמו בתפקיד, חוזה מנואל בארוסו (José Manuel Barroso). ראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר נתמך על ידי שבעה סגני נשיא ו-20 נציבים. הנציבות האירופית הנוכחית, תכהן במשך חמש שנים, עד שנת 2019.

בפני הנציבות הנוכחית ניצבים אתגרים רבים ומשמעותיים, אשר נוגעים לעתידה של כלכלת אירופה ויציבותו של הגוש. ההפחתה של מספר הנפשות בסיכון לעוני או הדרה חברתית באיחוד האירופי היא אחד מהיעדים המרכזיים של אסטרטגית אירופה 2020. אולם, על פי דו"ח של ה-Eurostat, משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, מיום 5 בנובמבר 2014, כל אחד מתוך ארבעה אזרחי האיחוד האירופי נמצא בסיכון לעוני. כ-25% מהאוכלוסייה של האיחוד האירופי, או 122.6 מיליון איש, היו שרויים בסיכון לעוני, או הדרה חברתית בשנת 2013, על פי הדו"ח. משרד ה-Eurostat מזהה אדם כנמצא "בסיכון לעוני", כמי שגר במשק בית עם הכנסה חד פעמית מתחת לסף הסיכון של העוני, שנקבעה על 60% מהחציון הארצי של 'הכנסה פנויה'.

  • אתגרים כלכליים נוספים:
    • כלכלה בסטגנציה; הנשיא יונקר העמיד את נושא כלכלת אירופה בעדיפות עליונה עבור הנציבות החדשה: לחזק את התחרותיות, לעודד השקעות על מנת ליצור מקומות עבודה חדשים ולעודד צמיחה.
    • העמקת האיחוד המוניטרי והכלכלי; שמירה על יציבות האירו והגברת ההרמוניזציה של המדיניות הכלכלית והפיסקלית בין מדינות האירו.
  • הסכם הסחר החופשי עם ארצות הברית: ההסכם הטראנס-אטלנטי, המכונה "TTIP", מציג סוג חדש של יחסים טרנסאטלנטיים. ההסכם שואף להתמודד עם חסמים רגולטורים הקיימים היום בשוק, ולהסכים על הכרה הדדית במגוון מאוד רחב של תחומים. לאור הביקורת הרבה שנשמעה לאחרונה על ההסכם הנרקם הצהיר הנשיא, כי הנציבות שלו מחויבת לדון ולערוך מו"מ על מנת להגיע להסכם סביר ומאוזן. בנוסף תחתור הנציבות לשקיפות רבה יותר מול הפרלמנט האירופי ומול אזרחי האיחוד במסגרת המו"מ.  אם זאת מציין הנשיא כי הוא לא יהיה מכן להקריב את בטחונו של האיחוד, בריאותו, הגנה על זכויות הפרט או השונות התרבותית על מזבח ההסכם.
  • אתגרים גיאופוליטיים: המשבר באוקראינה מביא עמו אי יציבות באזור ומעל לכך מחזק את הצורך של האיחוד האירופי להשתחרר מהתלות הקיימת על ייבוא דלק וגז. הנשיא יונקר הציב כמטרה חשובה עבור הקולג' החדש להביא לרה-אורגניזציה ולרפורמה של מדיניות האנרגיה של האיחוד וחתירה לאיחוד אנרגיה אירופי (European Energy Union). במסגרת איחוד זה מדינות הא"א ירכזו משאבי אנרגיה, ישלבו תשתיות ויאחדו כוחות במו"מ מול מדינות שלישיות בתחום. כמו כן קורא יונקר לגוון את מקורות האנרגיה ולהקטין את התלות באנרגיה של חלק מהמדינות החברות בצדדים שלישיים.
  • אתגרים דמוגרפים והגירה: הנשיא קורא לעיצוב מדיניות בקשת מקלט אירופית (Common Asylum Policy), מדיניות אחת שתחול בכל האיחוד האירופי, בניגוד לפרקטיקות לאומיות ושונות כיום, על מנת להגן על גבולותיה של אירופה. מאידך קורא הנשיא להסדיר את נושא ההגירה החוקית לאיחוד, על מנת למשוך מהגרים מוכשרים כדי להתמודד עם האתגרים הדמוגרפים. בין היתר ציין הנשיא את חקיקת "הכרטיס הכחול" (Blue Card), שנועדה לקדם את מטרה זו, אך איננה מיושמת באופן משביע רצון. הכרטיס הכחול הינו אישור עבודה אירופי (דירקטיבה 2009/50/EC) לעובדים בעלי כישורים (highly qualified) שאינם אזרחי האיחוד האירופי; הדירקטיבה מפרטת את התנאים ואת הזכויות לשהיית לעובדים אלה באיחוד, למעט בבריטניה, אירלנד ודנמרק.

צור קשר עם:

גל מור

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל