התפתחויות בארגון הסחר העולמי לאחר כנס שרי הסחר בבאלי

WTO images

היי,

רציתי לשתף עמכם בקצרה לגבי הלך הרוחות בארגון הסחר העולמי בימים אלו.

בדצמבר האחרון (2013) הצלחנו לסכם חבילה ראשונה של הסכמי סחר מולטילטרליים במסגרת סיבוב דוחה. ההסכם המרכזי בחבילה היה הסכם פישוט הסחר (Trade Facilitation Agreement).

במהלך חודש פברואר התכנסנו הנציגים הבכירים של המדינות החברות לפגישה עם מנכ”ל הארגון רוברטו אזבדו (Roberto Azevêdo). המסר של אזבדו לגבי הצעדים הבאים המומלצים על ידיו היה כדלקמן:

1. אנו נדרשים ליישם את חבילת באלי, ובפרט לאשרר את הסכם פישוט הסחר.

2. אנו נדרשים לנסח תכנית עבודה עד סוף השנה כיצד אנו מטפלים בכל יתר נושאי DDA שלא טופלו בבאלי.

ההחלטות שהתקבלו בבאלי (סה”כ עשר החלטות) והקשורות ליישום יטופלו לרוב בוועדות הרגילות, כל אחת בתחומה. ההחלטות המצריכות המשך מו”מ יטופלו גם במסגרת הוועדות המיוחדות (Special Sessions)  – למשל אלו הקשורות לתחרות בייצוא חקלאי וגיבוש פתרון קבע לביטחון במזון (Food Security) .

אזבדו גם ציין שלהערכתו כל חבילת הסכמים עתידית תכלול גישה לשווקים (Market Access)  – אחד התחומים הכי רגישים בסיבוב דוחה. הוא קרא לכל יו”רי הוועדות המיוחדות בשלב זה ליזום קיום שיחות כנות בין המדינות על מנת לבצע הערכת מצב היכן אנו עומדים ואיך ניתן להמשיך קדימה.

המסרים הללו אומצו בחיוב על ידי כל המדינות, ולמעשה מאז אותו מפגש התחלנו בשיחות התייעצויות במגוון נושאים הקשורים, בין היתר, להפחתת מכסים על מוצרי תעשייה וחקלאות, פתיחה של שווקים חדשים בתחום סחר בשירותים, דיונים לגבי שדרוג כללי סחר הקיימים, ואפילו חידוש השיחות על שדרוג מנגנון יישוב הסכסוכים של הארגון.

האווירה בג’נבה הנה של מומנטום חדש בתוך סיבוב דוחה ונכונות לנהל שיחות כנות כיצד נוכל לשחזר את ההצלחה שהושגה בבאלי ולהשיג חבילה נוספת של הסכמים לקראת כנס שרים הבא.

אמשיך לעדכן אתכם גם במהלך חודש מרץ לגבי התפתחויות חדשות.

כל טוב והמון בהצלחה לכולנו,

שי

צור קשר עם:

שי מוזס

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל