אסטרטגיית הסייבר של האיחוד האירופי מתעדכנת

מאז תחילת שנת 2016 בוצעו ברחבי העולם למעלה מ- 4000 מתקפות למטרות כופר מידי יום וכ-80% מהחברות האירופיות חוו לפחות אירוע אבטחת סייבר אחד במהלך השנה האחרונה.

התגברות מתקפות הסייבר והיקף השפעתן הביאו את נציבות האיחוד האירופי להציע בחודש ספטמבר האחרון חבילת פעולות מעודכנת אשר תגביר את מוכנות האיחוד האירופי להתמודד עם איומי הסייבר.

חבילת ההצעות נועדה להשלים פערים בחוקים הקיימים באיחוד האירופי מאז אימוץ אסטרטגיית הסייבר האחרונה בשנת 2013.

חלק מן ההצעות של הנציבות עשויות להשפיע בעתיד גם על יצואנים ישראלים של מוצרי ושירותי ICT וכן להתפתח לכדי הזדמנויות למימון פרוייקטים לחברות וארגונים הפעילים בתחום הסייבר.

בין היתר מציעה הנציבות את הפעולות הבאות:

  • הקמת סוכנות סייבר לאיחוד האירופי: למעשה מציעה הנציבות לחזק את מעמדה של הסוכנות האירופית לאבטחת מידע ורשת (European Agency for Network and Information Security, ENISA) ולתת לה מנדט קבוע לטפל בתחום הסייבר. הסוכנות תכין תכנית להתמודדות עם איומים ברמת האיחוד, תנהל את שיתוף המידע בין המדינות החברות ותסייע למדינות החברות להתמודד עם איומי הסייבר.
  • קביעת מערכת רישוי אירופית למוצרים ושירותים דיגיטליים (ICT) שתבטיח עמידה בסטנדרט גבוה של אבטחת סייבר: כיום קיימים מספר סוגים של תקנים ואישורים לאבטחת סייבר והנציבות מעוניינת לייצר מערכת סטנדרטים אחידה לכלל האיחוד. השימוש במערכת יהיה על בסיס וולונטרי אולם צפוי לייצר יתרון תחרותי לחברות שיבחרו לעמוד בסטנדרטי אבטחת סייבר גבוהים ויבטיחו הגנה טובה יותר בפני פשעי סייבר.
  • הקמת מרכז מחקר לאבטחת סייבר: המרכז יסייע לפתח את הכלים והטכנולוגיה הדרושים לעמוד באיומי הסייבר המתפתחים ומתעדכנים באופן בלתי פוסק. הנציבות תקיים מחקר לבחינת האפשרות להקים מכון מחקר כזה ומציעה להשיק תכנית פיילוט תחת תכנית Horizon 2020. הנציבות מתכוונת להקצות 50 מיליון יורו למימון התכנית בטווח הקצר.
  • הכנת תכנית פעולה (Blueprint) שתנחה את המדינות החברות כיצד להתכונן ולהגיב למתקפות סייבר באופן מתואם.
  • הגברת שיתוף הפעולה הבינלאומי בתחום.
  • הגדלת התמיכה התקציבית בהתגוננות מפני איומי סייבר.
  • חיזוק יכולות האכיפה וההרתעה של החוק הפלילי מפני פשעי סייבר: בנוסף לחוקים הקיימים בתחום (האחרון שבהם משנת 2013), תפרסם הנציבות הצעת חוק חדשה למלחמה בהונאה ובזיוף של אמצעי תשלום שאינם מזומן, על מנת להקשות על קיומם של פשעי סייבר ועל הפקת רווחים מהם.

 

נכתב על ידי טל רוטשטיין, עובדת הנספחות הכלכלית בבריסל.

צור קשר עם:

גל מור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל