אז מה חדש בהתגוששות הסחר בין סין לארה”ב?

מנכ”ל ארגון הסחר העולמי (WTO) רוברטו אזבדו  נסע בתחילת חודש יוני לארה”ב כדי להיפגש עם ה USTR החדש, רוברט לייטייזר, כאשר ברקע אי הוודאות לגבי יחסה העתידי של ארה”ב ל WTO.

לאחר פגישתם, הם התראו גם בכנס שרי הסחר השנתי של ה OECD. במושב הצד של ה WTO, שרי הסחר שטחו כיצד הם ומדינותיהם רואים את הדרך לכנס שרי ה WTO האחד עשרה (MC-11) ומהם ההישגים האפשריים בתחומי המו”מ השונים. לדעתי הצהרת ארה”ב במושב הייתה מאוזנת למדי, מצד אחד הכרה בחשיבות הארגון ובמנגנוני הפעולה והבקרה שלו על הסחר העולמי, ומצד שני ביקורת על מנגנון יישוב הסכסוכים שלו ומילוי חובת הדיווחים השונים של מדינות רבות. ארה”ב אמרה כי היא מחכה לתוצאות הדו”ח על ה WTO שיגיע במהלך חודש אוקטובר-נובמבר וממנו תגזור את מדיניותה בארגון. טענות ארה”ב באות על רקע מספר סכסוכי סחר שבהם לא נפסק לטובתה בעבר וגם על רקע סכסוכים עכשוויים מול סין. באחד מהם, ארה”ב תובעת את סין על “סובסידיות אסורות לחיטה, תירס ואורז” ובשני על מדיניות המכסות של סין. ללא ספק שני אלו הם רק מתאבנים אל מול המנה העיקרית שכוללת את הסכסוך שעוסק בשאלה האם סין היא “כלכלת שוק” או לא. ומה זה בעצם משנה?

הגדרת “כלכלת שוק” רלוונטית מאוד לחקירות היצף של מוצרים. בתהליך ההצטרפות של סין ל WTO נכתב כי בסוף 2016 סין תוכר ככלכלת שוק, הכוונה היא כי בסין שוררים מבנה ותנאי שוק שקיימים בכלכלות פתוחות ודמוקרטיות. ההכרה במבנה שוק שכזה, עלולה להגביל את ארה”ב במיסים המיוחדים שהיא מטילה על מוצרים שמגיעים מסין במחירים זולים במיוחד ולכולם ברור שזה פועל כנגד האינטרס האמריקני הנוכחי.

הנשיא טרמפ מזכיר השכם והערב את הגירעון המסחרי של ארה”ב מול סין והכרה בסין “ככלכלת שוק” רק עשויה להגדיל את הגירעון. הסינים מצדם התעצבנו וכעת הם תובעים במסגרת המנגנון ליישוב סכסוכים את ארה”ב והא”א על מנת שיכירו בהם “ככלכלת שוק” כפי שהתחייבו. לפני מספר ימים בעת דיווחו בפני הסנאט לייטייזר הזהיר מפני השלכות “רציניות” ל WTO אם ארה”ב תפסיד בסכסוך. כמובן שאיום זה מכניס את כל המערכת ללחץ גדול, את חברי הפאנל שימונו לפסוק בסכסוך ללחצים מבחוץ ופוטנציאלית את כל ה WTO לסחרור. האם יקרה באמת או לא…רק ימים יגידו…

צור קשר עם:

אסי יוסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל