בחרו בלוג

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
Emerging Markets
הגשת בקשה לתעודת יצואן
פתיחת פנייה חדשה לנספח

אוסטרליה הצטרפה להסכם הרכש הממשלתי של ארגון הסחר העולמי

פורסם ע"י , מחלקת ארגון הסחר העולמי WTO , בתאריך 6 במאי 2019

בתאריך ה-5 למאי, 2019, מצטרפת אוסטרליה אל 47 המדינות החברות בהסכם הרכש הממשלתי (Government Procurement Agreement-GPA)  של ארגון הסחר העולמי WTO, המסדיר את הגישה למכרזי הרכישות הממשלתיות בין המדינות החתומות עליו.

ההסכם, אשר נכנס לתוקף כבר בשנת 1996 ושודרג במהלך 2012, מהווה חלק מהסכמי ארגון הסחר העולמי, ומרחיב את אפשרויות הגישה לשווקי הרכש הממשלתי במדינות החברות בו עבור הייצוא הישראלי. ההסכם יעניק כעת לספקים ומוצרים ישראלים הפועלים בשוק של אוסטרליה, יחס שווה לזה שמקבלים ספקים ומוצרים אוסטרליים בהתמודדותם במכרזי רכש ממשלתי הקבועים בהסכם, כשהגופים הממשלתיים המחויבים מצוינים במפורש בנספחי ההסכם המצורפים בתחתית הכתבה.

Global trade word cloud

 

משמעות הדברים הנה שלא תהא כל העדפה לספק מקומי על פני ספק זר במגוון תחומים לרבות: העדר אפלייה במתן אינפורמציה, אספקת מפרטים טכניים וכדומה; שיבטיחו שקיפות בניהול ההליך המכרזי, זמן להגשת ההצעה, הודעה על המכרז בשפה זרה ושיקולים להענקת המכרז; מתן זכות ערעור ועוד. למידע נוסף על עקרונות הסכם הרכש הממשלתי ניתן לקרוא כאן.

כאמור, עם הצטרפות אוסטרליה להסכם, נוצרת הזדמנות מצוינת עבור חברות ישראליות למפות את שוק הרכש הממשלתי האוסטרלי, לבדוק מה מכוסה ומאפשר ההסכם, ולנסות להשתתף ולזכות במכרזים המתפרסמים על ידי גופי הממשלה האוסטרליים.

 

במהלך השנים 2017-2018 נחתמו 73,458 חוזים ממשלתיים שהתפרסמו ב- AusTender (מערכת הגשת המכרזים הציבוריים האוסטרלית) בהיקף של 71.1 מיליארד דולר אוסטרלי.

את רשימת הגופים הממשלתיים ולוח המחויבות של אוסטרליה, כמו גם של שאר המדינות החברות בהסכם הרכש הממשלתי, ניתן למצוא כאמור מטה, וגם כאן.

על מנת לקבל מידע נוסף בנושא, וכן לפניות ביחס להצטרפות, ניתן ליצור קשר עם:

  • שי זריבץ, הנספח הכלכלי של מינהל סחר חוץ בסידני, אוסטרליה, Shaiz@israeltrade.gov.il
  • ליאור יפה, מחלקת WTO במנהל סחר חוץ, משרד הכלכלה והתעשייה, Lior.Yafe@economy.gov.il

 

לוח מחויבות אוסטרליה לפי הסכם הרכש הממשלתי

 

ליאור יפה מחלקת ארגון הסחר העולמי WTO

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה למחלקת ארגון הסחר העולמי WTO, ליאור יפה