אג’נדה לארגון הסחר העולמי לשנת 2021

שנת 2020 שאך הסתיימה הביאה לעולמנו את מגיפת הקורונה שהשפעותיה הדרמטיות ניכרות בכל המישורים, לבטח הבריאותי, החברתי והכלכלי.

מערכת הסחר העולמית המולטילטרלית נפגעה אף היא בצורה קשה ממגיפת הקורונה, אך במקביל עולות ציפיות שדווקא היא זו שתעזור לצאת מהמשבר הכלכלי-בריאותי העובר על מדינות העולם. נוסף על כך, ה-World Trade Organization  סוחב על גבו אתגרים ומשימות נוספות שצפו על פני השטח בשנת 2020 (ולפניה) שאינן קשורות ישירות למגיפת הקורונה וחלקן התחילו עוד לפני פרוץ המגיפה.

מהם, לפיכך, הנושאים הבוערים שבהם צפויות לעסוק המדינות החברות ב-WTO בשנת 2021?

להלן הסוגיות העיקריות שבהן צפוי ה-WTO לעסוק בשנה הקרובה:

  • תמיכה בכלכלה הגלובלית בתקופת הקורונה והיציאה מהמגיפה – זו ללא ספק הסוגייה  הדחופה על האג’נדה של מערכת הסחר המולטילטרלית. מספר ניירות והצעות כבר הוגשו או נזרקו לחלל האוויר בהן הצעה להחלטה/הסכם בנושא Trade and Health (שמטרתה להסדיר שקיפות והמשך הסחר הבינ”ל בעת משבר בריאותי). הצעות נוספות עוסקות בהשגת התחייבויות להפחתה למינימום הכרחי של מגבלות על יצוא מזון ותרופות בזמני משבר, בקשה של הודו ודרא”פ הנתמכת ע”י מדינות מתפתחות רבות לקבלת פטור (Waiver) על סעיפים בהסכם ה-TRIPs (זכויות קניין רוחני) על מנת להגביר גישה לתרופות וחיסונים והצעות נוספות שעוד צפויות לעלות על הפרק.

 

  • בחירת מנכ”ל חדש ל-WTO – מזה כמעט חצי שנה פועל ה-WTO ללא מנכ”ל קבוע, לאחר פרישתו של רוברטו אזבדו מן התפקיד בסוף אוגוסט 2020. תהליך בחירת מנכ”ל חדש “נתקע” בעקבות וטו שהטיל ממשל טראמפ על בחירתה של המועמדת הקנייתית, נגוז’י, שהגיעה לשלב האחרון בתהליך הבחירה, לצד שרת הסחר של קוריאה הדרומית שע”פ הטרוייקה שניהלה את התהליך זכתה בפחות תומכים. ללא מנכ”ל קבוע יתקשה ה-WTO למלא אחר המצופה ממנו בשנה הקרובה. המנכ”ל נתפס כדמות שמעבר להיותה אמונה על הפעלת מזכירות הארגון, היא מצופה גם לקיים מגעים מול ראשי מדינות, לפשר ולמצוא פתרונות למחלוקות בין צדדים נצים ב-WTO. קיימת ציפייה שהממשל החדש בארה”ב ינקוט בגישה שונה מממשל טראמפ ביחס ל-WTO ובין השאר זה יתבטא בהפשרת הווטו על בחירת מנכ”ל(ית) חדש(ה) ל-WTO. צפוי לחץ על ארה”ב בנושא זה כבר בתחילת השנה.

 

  • כנס שרי הסחר ה-12  של ה-WTO כנס השרים אמור היה להיערך בחודש יוני 2020 אולם נדחה. טרם נקבע מועד חדש ואולם הצפי הוא שהכנס יתקיים לקראת סוף שנת 2021 והכוונה לקיים אותו באופן פיזי (לא וירטואלי). כנס השרים מהווה נקודת זמן שאליה  מתנקזות הכרעות, החלטות והסכמים. לפיכך קיימת שאיפה להגיע להסכמות על הסכמים חדשים ורפורמות ב-WTO שיאומצו בכנס השרים.

 

  • סיכום משאים ומתנים מתנהלים וחתימה על הסכמי סחר בינ”ל חדשים – מזה מספר שנים לא הצליח ה-WTO לייצר הסכם מולטילטרלי חדש, ובכך נפגע המוניטין שלו כארגון בין-ממשלתי בינ”ל המגיב להתפתחויות בעולם הכלכלה תוך יצירת תשתית רגולטורית-מולטילטרלית עדכנית לסחר הבינ”ל. ישנם כעת על הפרק יוזמות מולטילטרליות וכן פלורילטרליות הנמצאות בשלבים מתקדמים והרצון הוא להביא לפחות כמה מהם לכדי סיכום וחתימה עד כנס שרי הסחר ה-12. ביניהם ניתן למנות את המו”מ על הסכם לביטול/צמצום הסבסוד בענף הדייג, Domestic Regulations in Trade in Services, קידום של הסכמות/הבנות עקרוניות על הסכם בתחום הסחר האלקטרוני, וכן הסכם נפרד בתחום ההשקעות (הגברת השקיפות למשקיעים בינ”ל), קידום עקרונות להחלטות/הסכמים בתחומי הקשר שבין סחר לבריאות מחד, וסחר ופיתוח בר-קיימא מאידך. כן ישנן מדינות המבקשות לבחון האם ניתן לקדם early harvest בתחום המו”מ בחקלאות, בייחוד בכל הקשור לתמיכות מקומיות (Domestic Support). ארה”ב והא”א גם מעוניינות להגיע לכללים חדשים בתחום הסבסוד התעשייתי, במסגרת מהלכים להצרת כוחה של סין בכלכלה ובסחר הבינ”ל.

 

  • מהלכים לביצוע רפורמה במערכת ה-WTO – מדינות רבות, ובייחוד ארה”ב תולים את חוסר הצלחתו של ה-WTO בשנים האחרונות ,בצורך לביצוע רפורמות מקיפות בארגון ודרך עבודתו. נושאים המוזכרים בהקשר זה כוללים: הגברת השקיפות ונקיטת אמצעים כנגד  מדינות שאינן עומדות בדרישות הדיווח הנובעות מההסכמים, קביעת פרמטרים חדשים לזכאות ל”טיפול מיוחד” (Special and Differential Treatment), מיסוד מנגנון חדש למערכת יישוב הסכסוכים אשר גוף הערעורים שלו למעשה חדל לפעול החל מסוף 2019, הצעות להגברת השימוש והאפקטיביות של פיתרון סכסוכים באמצעות STC ועוד.

 

יאיר שירן – ציר כלכלי, משלחת ישראל למוסדות האו”מ וארגון הסחר העולמי, ג’נבה

צור קשר עם:

יאיר שירן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל