ב-25 בנובמבר 1960 נרצחו בברוטליות שלוש האחיות מיראבל; פטריה, דדה ומריה-תרסה, ברפובליקה הדומיניקנית. הרצח הינו רצח פוליטי על רקע מעורבותן בתנועת ההתנגדות כנגד רפאל טרוחיו, מי שכיהן כנשיאה הרשמי של הרפובליקה הדומיניקנית בין השנים 1930 ועד 1938 ושוב משנת 1942 עד 1952.

בעת נסיעתן לביקור בני זוגן שנכלאו בבית סוהר, נעצרו האחיות ונהג הרכב על ידי עוזריו של טרוחיו, נגררו לשדה הסמוך ונרצחו באופן ברוטלי ואלים על ידי מכות באלות- כל זאת רק בשל שהעזו להביע את התנגדותן למשטר.

בשנת 1999 הכריז האו"ם על תאריך זה כיום הנצחה וזיכרון  כנגד האלימות ממנה סובלות נשים, נערות וילדות בעולם כולו.

מאז פרוץ מגפת הקורונה אנו עדים לעדויות, מכל רחבי העולם, על "מגפת הצללים"  אשר מתפשטת בקצב מאיים לא פחות מיריבתה הוויראלית. נשים מוצאות עצמן נעולות בבית עם המתעללים כאשר מרחב התנועה שלהן יחד עם היכולת להגנה עצמית מצומצמות ביותר.

מחקר חדש שם את מדינות הקריביים כמקרה בוחן וחשף כי כמעט מחצית מהנשים באזור התמודדו במהלך חייהן עם אלימות; מינית, כלכלית, רגשית או פיזית. על אף שנשים באזור זה של העולם נהנות מגישה להשכלה ועבודה גבוהה ביחס למדינות מתפתחות אחרות, הממצאים מעידים כי רחוקה המציאות מלהיות אידיאלית ובטוחה וכי יש לפעול בנחישות למיגור האלימות והאפליה המגדרית ברחבי האזור.

האחיות מיראבל על שטר של הרפובליקה הדומיניקנית

במאי האחרון התקיים האקתון מיכל סלה בבית הנשיא – ההאקתון הראשון בישראל שעוסק במציאת פתרונות טכנולוגיים למיגור אלימות נגד נשים, מתוך הבנה שבאמצעות חשיבה חדשנית יהיה ניתן להיאבק ואולי אף למנוע את מקרי הרצח הבאים. את האקתון יזמה לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה שנאמה במהלך האירוע; "ישראל היא מעצמה עולמית של סטארט אפ ומעצמה של לוחמה בטרור. היום, יחד, עשינו צעד קטן ראשון לעתיד. היעד: להפוך את ישראל למעצמה עולמית בלוחמה בטרור בתוך הבית. המטרה: אפס נרצחות בשנה". באירוע השתתפו מאות מתכנתות ומתכנתים אשר רואים במאבק באלימות מגדרית כערך הדורש התייחסות והתגייסות רחבה מצדם ובהתאם לכך גם משאבים.

מוסדות פיננסים בינלאומיים החלו לפעול אף הם למיגור התופעה; הבנק העולמי הפך את האלימות על רקע מגדרי לנושא בעדיפות גבוהה בסדר היום שלו ומקצה לכך משאבים אדירים באמצעות: השקעה בפיתוח הון אנושי, ייעוץ, הדרכות לעובדי מערכות בריאות, קמפיינים תקשורתיים ויוזמות רבות אחרות.

אנחנו מזמינים אתכם, יזמות ויזמים ישראלים אשר בליבם רוח של תיקון, ואחווה, לבחון את הפרויקטים המופיעים באתר הבנק ולהסתייע מקצועית בנו לטובת הגשת מועמדות.

נכתב על ידי: אריאל קרליק, צוער דסק אמריקה הלטינית