מוסדות פיננסים לפיתוח

מוסדות פיננסים לפיתוח

יד עם גרף

המשבר הכלכלי הבא עלול להגיע משווקים מתעוררים ומדינות מתפתחות

ייתכן ואנו עומדים כיום בפני איום של משבר כלכלי עולמי נוסף כדוגמת המשבר ב- 2008, והפעם המשבר עלול להגיע ממדינות מתפתחות ושווקים מתעוררים.

המשבר הכלכלי אשר היכה בעולם בשנת 2008 התחיל בארה”ב וזלג לאחר מכן גם למדינות מפותחות נוספות,  ובמעגלים מתקדמים יותר הביא לפגיעה גם במדינות מתפתחות. עם תחילתו של העשור הנוכחי מדינות העולם מתמודדות עם איום בריאותי וכלכלי חדש-  נגיף הקורונה.

ייתכן ואנו עומדים כיום בפני איום של משבר כלכלי עולמי נוסף כדוגמת המשבר ב- 2008, והפעם המשבר עלול להגיע ממדינות מתפתחות ושווקים מתעוררים.

סין, שעדיין מוגדרת כמדינה מתפתחת למרות היותה שחקן משמעותי בכלכלה העולמית התמודדה בהצלחה מספקת עם הנגיף עד כה- לאחר סגר והשבתה של שגרת החיים והפעילות הכלכלית בכלל במדינה בתחילת המשבר, הצליחה להחזיר את רוב המדינה לפעילות כמעט מלאה ולהסיר איום כלכלי על המדינה נכון להיום, איום אשר היה עלול ליצור משבר כלכלי שיוצא את גבולות המדינה ומגיע גם למדינות מתפתחות לאור מעמדה של סין בכלכלה העולמית.

                      

בעשור הנוכחי האיום עלול להגיע משווקים מתעוררים ומדינות מתפתחות אחרות, מדינות מתועשות להן קשרי מסחר רבים עם מדינות מפותחות ואשר אינן מצליחות להתמודד בצורה מספיק טובה עם נגיף הקורונה.

מדינות כדוגמת הודו, מקסיקו, ברזיל , ד. אפריקה ועוד, מדינות בהן גם  המערכת הפיננסית לא איתנה דיו בכדי להתמודד עם פגיעה כלכלית מתמשכת כתוצאה מהנזקים וההשבתה הרחבה של נגיף הקורונה במדינות אלו.

המטרות המרכזיות של הבנקים לפיתוח ומדינות מערביות אשר שותפות למאמצים הינן שיקום ופיתוח שווקים מתעוררים ומדינות מתפתחות כגון הודו, ברזיל וד. אפריקה.

תחת איום הקורונה נוספה מטרה לא צפויה חדשה והיא התמודדות עם הנגיף והשלכותיו על האוכלוסייה והכלכלות במדינות מתפתחות.

בהתמודדות עד כה עם הנגיף בנקים לפיתוח גופי מימון בינ”ל ומדינות מערביות הקצו תקציבים אדירים, סיוע רפואי ומענקים רבים להתמודדות עם הנגיף בשווקים מתעוררים, אך יש לקחת בחשבון כי במידה ונגיף הקורונה לא יחלוף מן העולם בקרוב, מדינות אלה  ימשיכו לחוות ירידה בפעילות הכלכלית שלהן, גידול חובות ואי עמידה בהתחייבויות, ואם כך יקרה, בנוסף למטרות הפיתוח השיקו וההתמודדות עם הנגיף, תוכניות חילוץ  כלכליות תידרשנה בכדי למנוע מהמשבר הכלכלי להפוך לבעיה עולמית ולפגוע גם במדינות המפותחות אשר נחלו כבר הצלחה בהתמודדות עם נגיף הקורונה.

שתף את הפוסט