פולין – ארץ ההזדמנויות הבלתי מנוצלות

פולין היא מהמדינות המובילות והמתקדמות במרכז ומזרח אירופה והכלכלה השישית בגודלה באירופה (שביעית מבחינת שטח). ולא בכדי, מיקומה של פולין במרכז אירופה, בשטח המשתרע על מעל ל 310,000 -קמ”ר, אוכלוסייה של כ- 38 מיליון תושבים וכן שכנותה עם חברות האיחוד האירופי (גרמניה, צ’כיה, סלובקיה וליטא) כמו-גם אוקראינה, בלרוס ורוסיה, מהווים יתרון משמעותי לעסקים ופותחים בפניה שוק של כ- 250 מיליון צרכנים ברדיוס של כ- 1,000 ק”מ.

לכן, אין זה מפתיע כי המשק הפולני חווה צמיחה רצופה של 20 שנה המונעת על ידי ייצוא, צריכה פרטית והשקעות. בחינה זריזה של השוק הפולני והסיבות לגידול העקבי בצמיחה מעלה כי בנייה מסיבית של תשתיות, משרדים ומגורים, מערכת בריאות מתקדמת כמו גם סקטור החקלאות, המהווה כ-50% מכלל שיטחה של פולין ונחשב למוביל באירופה תרמו רבות לגידול.

לכל אלו ניתן להוסיף כי תחרותיות המחירים של מוצרי גלם ושל כוח אדם הופכים את פולין לבעלת זיקה חזקה לייצור מוצרים וייצוא שירותים, בעיקר של חברות רב לאומיות שהקימו מערכי ייצור ושירותים במדינה וכן חברות פולניות השייכות לשרשרת היצור הגלובלית עבור אותן חברות רב לאומיות. כל אלו, הופכים את השוק הפולני לאחד השווקים היציבים והחזקים באזור מרכז ומזרח אירופה.

עם תחזית מימון של האיחוד האירופי לשנים 2021-2027 העומדת על 76 מיליארד אירו – הגבוהה ביותר מאז הצטרפותה לאיחוד נראה כי תנופת הפיתוח המואצת של פולין רק תיגבר.

לכל אלו יש להוסיף את הורדת הריבית החדה (והבלתי צפויה) מצד הבנק המרכזי בפולין מ-6.75% ל-6% ב-6 בספטמבר. הורדת הריבית הובילה לצלילה בשווי הזלוטי המקומי ביחס למטבעות זרים. כך, נחתך שווי הזלוטי ביחס לשקל בשיעור של 5.4% בימים האחרונים בלבד. ככל ומגמה זו תימשך, הדבר צפוי להקל אף יותר על חברות ישראליות המעוניינות לנהל עסקים בפולין.

פולין אינה מרכזת (רק) הזדמנויות עסקיות נהדרות. עם תרבות והיסטוריה עשירה, חיי לילה תוססים וגישה ידידותית לתיירים, פולין דורגה לאחרונה במקום הראשון בסקר שנערך על ידי CNN כאתר התיירות המעניין ביותר בעוד וורשה נבחרה ליעד התיירותי הנחשק ביותר באירופה לשנת 2023.

יחד עם זאת, אין ספק כי כל השינויים ברמה האזורית והגלובלית משפיעים גם על פולין. כך לדוגמה, מלחמת רוסיה-אוקראינה העלתה את הצורך בפתרונות סייבר ו-HLS, מגיפת הקורונה האיצה את אימוץ הרכישות המקוונות ואיתן את הצורך בפישוט ההליכים, הגנה על מידע וכדומה.

אני מזמין אתכם ליצור קשר, לגלות ולבחון את האפשרויות הרבות שהשוק הפולני טומן בחובו. אנו בנספחות הכלכלית בוורשה מבטיחים לעבוד קשה כדי לסייע לכם לאתר את אותן הזדמנויות הבלתי מנוצלות, ולהפוך את פולין לשוק יעד נחשק עבורכם.

צור קשר עם:

בר סנדרוביץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל