המדריך המלא לבנק האירופאי לשיקום ופיתוח (EBRD)

הבנק האירופאי לשיקום ופיתוח (European Bank for Reconstruction and Development), או בקיצורו, ה-EBRD, הוא בנק לפיתוח שהוקם בלונדון ב-1992 על חורבות מסך הברזל מתוך מטרה לספק מימון לפיתוח כלכלי של מדינות ברית המועצות לשעבר, יגוסלביה לשעבר והמדינות שהיו חברות באיחוד הכלכלי הסובייטי.

עם השנים הפוקוס הגיאוגראפי של הבנק התרחב גם לטורקיה, אשר כרגע משמשת כמוקד הכלכלי להשקעות הבנק, אירו-אסיה, צפון אפריקה, עם דגש על מרוקו וטוניסיה, יוון ואזור המזרחי של אגן הים התיכון עם דגש על מצרים, ירדן וגם הרשות הפלסטינית. להלן רשימת המדינות בהן הבנק פועל.

מדינת ישראל נמנית על המדינות שהקימו את הבנק ב-1992 ולכן לישראל יש מושב במועצת המנהלים שיושבת בהנהלת הבנק.

ה-EBRD אינו פועל כמו מוסדות דומים כגון הבנק העולמי או הבנק לפיתוח אמריקה הלטינית שגם בהן ישראל חברה, אשר נותנים מימון למדינות להרים פרויקטים וגם מנהלים באופן אקטיבי, בחלק מהמקריםף את המכרזים.

ה-EBRD פועל כמו בנק עסקי. הוא נותן מימון ישירות לפרויקטים שמבקשים מימון לא מתוך ציפיה שהמימון יהיה למענק, אלא מתוך חוזה חתום שהמימון יוחזר עם ריבית, שאגב אינה ריבית תחרותית בכלל ברוב המקרים מול בנקים מסחריים אחרים כגון HSBC, Citi או בנקים מקומיים במדינות המקור.

אם כך, מה היתרון של ה-EBRD? היתרון של הבנק הוא העוצמה הכלכלית שלו והמעמד שלו.

ה-EBRD הוא מוסד פיננסי ייחודי בכך שיש לו דירוג AAA. הבנק הגיע לדירוג הזה לאור תהליכי בדיקת נאותות (Due Diligence) מחמירים שהבנק מיישם על כל הפרויקטים. זה הגיוני בהינתן שבריריות הכלכלות בהן הבנק פועל ובשיעור גבוהה של שחיתות במדינות אלו.

לאור זאת חברות עסקיות מעדיפות לקחת הלוואות שאינן בהכרח תחרותיות מה-EBRD, וכאשר הן מקבלות מימון קל להן הרבה יותר לבנות סביב המימון הראשוני של הבנק חבילת מימון מבנקים נוספים שמרגישים הרבה יותר נוח להיכנס לחבילת מימון שבו ה-EBRD  חבר.

למרות של- EBRDהון עצמי של מעל ל-20 מיליארד אירו ולמרות שהבנק מגלגל הכנסות בשיעור של 2.5 מיליארד אירו בשנה, אין מספיק חברות ישראליות שעובדות עם המוסד הזה, הן כספקיות משנה לפרויקטים שהבנק מממן והן כספקיות ישירות של הבנק.

על-מנת לשנות זאת הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון חברה ל-EBRD ותיאמה סמינר מקצועי במאי האחרון עבור חברות מים ישראליות שמטרתו לשקף לחברות את פעילות הבנק וכיצד הן יכולות לעבוד איתו.

על-מנת להרחיב את היריעה אנו רוצים לשתף שתי כלים בהן חברות ישראליות יכולות לעשות שימוש בבואן להתחבר לפעילויות ולהזדמנויות שה-EBRD מציע:

  1. מערכת SMART

מערכת ייעודית המאפשרת לחברות או יחידים המעוניינים להציע עצמם כיועצים לפרויקטים של הבנק לעשות זאת.

הבנק משתמש רבות בשירותי יועצים חיצוניים ומע’ ה-SMART מאפשרת לבנק לשקף בצורה שקופה את הפרויקטים שהבנק פועל בהן באופן שמאפשר לחברות ויועצים להתחבר לפרויקטים עצמם.

לצורך שימוש במערכת, על החברה/יועץ להירשם למערכת עצמה. למידע נוסף – לינק.

 

  1. מערכת ECEPP (Electronic Client Engagement Procurement Portal)

מערכת זו היא פלטפורמה מקוונת המאפשרת לספקים פוטנציאליים לשתף את הצעתם למכרזים שהבנק הוציא או פרויקטים שהבנק מממן בצורה שקופה והוגנת, על-מנת לגוון את הספקים שפועלים בפרויקטים של הבנק.

ספקים פוטנציאליים צריכים להירשם למערכת על-מנת להתחבר אליה. למידע נוסף – לינק.

אם ברצונכם לבחון חיבורים נוספים ל-EBRD, אל תהססו ליצור עמנו קשר בנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון.

 

Photo by Markus Spiske: https://www.pexels.com/photo/photo-of-european-banknotes-4201343/

צור קשר עם:

עופר פורר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל