האם בוקרשט הופכת לבירת הסייבר של אירופה?

ב-9 במאי בבוקרשט בטקס חגיגי נפתח משרד חדש של מרכז הסייבר האירופאי – ECCC (EUROPEAN CYBERSECURITY INDUSTRIAL, TECHNOLOGY, AND RESEARCH COMPETENCE CENTRE). בעצם, המטה של ה-ECCC עבר מבריסל לבוקרשט.

המשרד החדש ממוקם בבניין הקמפוס של האוניברסיטה הפוליטכנית בבוקרשט (בתמונה הראשית), בכניסה לשכונת “מיליטרי”. אתר הקמפוס הוא נקודת ציון בבירה וידוע במשרדים של חברות היי-טק כמו מיקרוסופט רומניה, Thales Romania ו-Bit Defender.

מטרתו של ה-ECCC היא לשפר את חוסן הסייבר ולתמוך במחקר בתחום סייבר ברחבי האיחוד האירופי. המרכז אחראי לניהול קרנות אבטחת סייבר של האיחוד האירופי במסגרת התקציב הרב-שנתי הנוכחי של האיחוד האירופי (2021-2027), בעיקר אימוץ תוכניות עבודה לאבטחת סייבר וניהול פרויקטי סייבר במסגרת תוכנית אירופה הדיגיטלית (Digital Europe Programme) ו- Horizon Europe.

בנוסף, המרכז ינהל פרויקטים בנושא איתור ושיתוף של איומי סייבר באמצעות רשת של מרכזי פעולות אבטחה, כחלק מתוכנית להקמת מגן סייבר אירופי. הוא יפקח על רשת של מרכזי תיאום לאומיים לאבטחת סייבר, במטרה לבנות אקוסיסטם לחדשנות ותחרותיות באבטחת סייבר ברחבי הא”א.

ולמה דווקא בוקרשט זכתה לארח את המטה של ה-ECCC?

רומניה היא המובילה באירופה, והשישית בעולם, במונחים של מספר מומחי IT מוסמכים, עם שיעורי צפיפות לכל 1,000 תושבים גדולים יותר מאשר בארה”ב או ברוסיה. ישנם כ-147,000 מומחים בתחום ה-IT. כ-15,000 מתוך 40,000 המהנדסים המסיימים מדי שנה את לימודיהם ברומניה מאומנים ב-ICT (טכנולוגיות מידע ותקשורת).

בשנים האחרונות השיקו כמה אוניברסיטאות מובילות ברומניה תוכניות לתואר שני לאבטחת סייבר. בין האלה אוניברסיטת בוקרשט – הפקולטה למתמטיקה ואינפורמטיקה, אוניברסיטת בוקרשט ללימודים כלכליים, האקדמיה הצבאית הטכנית, האוניברסיטה על שם טיטו מאיורסקו.

עם זאת, שוק אבטחת הסייבר ברומניה עדיין בשלב מתפתח וקיים פוטנציאל משמעותי להתפתחות הן מקומית והן בינלאומית, במיוחד בהתחשב בפוטנציאל האינטלקטואלי של מגזר ה-IT הרומני, כמו גם החשיפה של השוק הרומני לאיומי סייבר והזדמנויות בסקטור הזה.

בהשוואה למדינות אחרות במזרח אירופה ובאזורים גיאוגרפיים רבים אחרים המודעות לאבטחת סייבר בקרב ארגונים רומנים יחסית נמוכה. באופן מסורתי, ברומניה, אבטחת סייבר לא הייתה במרכז תשומת הלב עבור רוב הארגונים.

הדברים שהוזכרו לעיל מספקים לחברות סייבר ישראליות הזדמנות מצוינת לעשות עסקים מוצלחים ברומניה. למידע נוסף על סקטור הסייבר ברומניה, ניתן לפנות ל-bucharest@israeltrade.gov.il

 

 

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

אביגיל שטמלר פז

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל