סקטור הקנאביס בהולנד

כשמדברים על הולנד יש מספר אסוציאציות שעולות כמעט במידי. תחנות רוח, הולנדים דואגים לשמור ולשמר את הנוף המסורתי, גבינת גאודה שמקורה מעיר GOUDA שבמרכז הולנד וכמובן העובדה שהולנד הייתה בין המדינות הראשונות שעשתה לגליזציה של קנאביס.

הולנדים התחילו לגדל את צמח הקנביס עוד במאה ה17 בתקופת הזהב ( DUTCH GOLDEN AGE) שבה הולנד הפכה למעצמה בתחום המסחר, מדע, תרבות ואומנות. הולנדים ייסדו את חברת הסחר הידוע Dutch East India Company שתרמה להרחבת הסחר, צמיחה כלכלית ומשכה הגירה משמעותית להולנד.

בהתחלה, גידולי הקנאביס שימשו בעיקר את התעשייה לצורכי ייצור הטקסטיל וחבלים לתעשייה הימית. עם זאת, החשיבות שלו ירדה עם הופעה של חלופות כמו כותנה ויוטה. אז, בשנת 1928, הגידול של קנאביס הוסדר תחת DUTCH OPIUM ACT שאפשר גידולים בכמות מוגבלת.

ב1970 אירופאים צעירים התחילו לטייל במזרח הרחוק והביאו יחד איתם הרגלים של עישון גראס והשיש. משרד הבריאות ההולנדי ראה קיים סיכון של מעבר מסמים קלים לקשים והחליט לבחון את ההשלכות והסיכונים של המצב הקיים. ההחלטה הייתה לעשות הפרדה בין סמים ל “SOFT” ו”HARD”. הולנדים הכניסו תיקון לחוק שמוצאי את קנאביס ואחרים מהרשימה של סמים קשים. לכם, למרות המיתוס הקיים בעולם, זה לא שהחוק בהולנד מותיר צריכת קרנביס אלא שהדבר אינו אסור לפי חוק, והעושה כך אינו צפוי לענישה פלילית. כל שרשת האספקה מהחלקאי לצרכן אינה מוסדרת בצורה אחידה ולכן המצב גורם לכך שמתפתח שוק אפור ושחור בהולנד שמספק חומרי גלם לקופישופס. ממשלת הולנד הבינה שישנן מספר נקודות חולשה בתחום זה והחליטה להקים פרויקט פיילוט שמשלב 10 עיריות ומחוזות שמאפשר גידולים של קנאביס לטובת שימוש בקופישופס. בהולנד אף קיים משרד שאחראי על כל נושא הקנאביס הרפואי The Office of Medicinal Cannabis.

היום, ייצור קנאביס נמצא כולו בחלק הצפון מזרחי של המדינה, במיוחד במחוז גרונינגן שבו מגדלים 69 אחוז מהקנביס ההולנדי. בהולנד, קיימות 140 חברות שונות שמגדלות קנביס כאשר 71 מהם נמצאות בגרונינגן.

בהולנד, עיבוד צמחי קנאביס מתבצע על ידי 2 חברות בלבד – HempFlax ו  Dun Agro ששתיהן נמצאות בOude Pekela שנמצאת לא רחוק מגרונינגן. בנוסף, מתפתחת תעשייה שמשלבת קנאביס ביצור מזון, תרופות ומוצרי קוסמטיקה.

השנה, אמסטרדם מארח אירוע מקצועי בתחום קנביס שמתקיים השנה בחודש נובמבר AMSTERDAM CANNABIS EXPO. מידע נוסף ניתן לראות באתר האירוע.

קיים פוטנציאל לשת”פ עם החברות הולנדיות בתחום זה ואני מזמינה את החברות הישראליות שיש להן פתרונות בתחום לפנות אלינו לבדיקת אפשרויות לשת”פ.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל