הזווית הכלכלית על הבחירות באיטליה

הבחירות באיטליה נקבעו לסוף החודש הבא בעקבות התפרקות הקואליציה הרחבה שתמכה בראש הממשלה הכלכלי מריו דראגי. ממשלה זו פעלה שנה וחצי בהן שמה דגש על הנושאים הכלכליים, בעיקר תוך שימוש בכספי האיחוד האירופי שניתנו לאיטליה כדי להתמודד עם היציאה מתקופת הקורונה.

לקראת הבחירות, אנסה להאיר את הנושאים הכלכליים שעולים לדיון ובאופן טבעי מדובר בנושאים שהמפלגות השונות רוצות לקדם במידה ויזכו בבחירות.

מפלגות הימין רוצות להוריד את המיסוי ולעבור למיסוי אחיד של 15-20 אחוז ותמיכה במשפחות עם ילדים. מנגד מפלגות השמאל פועלות לקידום שכר מינימום אוניברסלי ותמיכה לגיוס עובדים בעיקר לתלמידים שסיימו את האוניברסיטה. מפלגה גדולה אחרת – חמשת הכוכבים, שניצחה בבחירות האחרונות רוצה כלכלה יותר מתוכננת עם הלאמה של חלק מהחברות ממשלתיות וכן מצטרפת ליוזמות של שכר מינימום, מיסוי נמוך, זאת בתוספת לתמיכות סוציאליות לעידוד החינוך.

כל המפלגות רוצות להמשיך את העבודה שנעשתה ע”י הממשלה הקודמת בנוגע לכספים שניתנו לאיטליה מהאיחוד האירופי. מפלגות הימין רוצות לעשות שינויים בחלוקת הכספים עם דגש על תמיכה בחברות, לעומת מפלגת חמשת הכוכבים שרוצה לחזק תמיכות סוציאליות.

נושא האנרגיה תופס מקום חשוב בדיון הציבורי. המחסור בגז ועליית המחירים פוגע בחברות ויש דיון האם צריך לסבסד את מחירי הגז.

בזווית של החברות הישראליות, ההשקעה האירופאית במשק האיטלקי שכל המפלגות תומכות בה ובדגשים שלה על טכנולוגיה וחדשנות, ממשיכה להיות הזדמנות מצוינת לחברות להשתלב בשינוי הכלכלי שאיטליה עוברת.

צור קשר עם:

יונתן הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל